Ruszają konsultacje w programie "Mój rower elektryczny". Na dofinansowanie zakupu rowerów elektrycznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć 300 milionów złotych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To ma być pomysł rządu Donalda Tuska na wsparcie, które ma skłonić Polaków do wybierania ekologicznych środków transportu. Dopłaty do rowerów elektrycznych będzie można uzyskać w ramach programu "Mój rower elektryczny".
Kto będzie mógł skorzystać z dotacji na rower elektryczny?
Będą mogły na nie liczyć osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy zajmujący się transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi lub pocztowymi oraz wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego.
Dotacja na rower elektryczny może pokryć do 50 proc. kosztów zakupu, ale nie więcej niż:
5 tys. zł do roweru elektrycznego,
9 tys. zł do roweru elektrycznego cargo lub wózka rowerowego.
Łączny budżet programu "Mój rower elektryczny" na lata 2025-2029 wynosi 300 milionów złotych. Określono liczne wymogi, które trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie.
Będzie wypłacane w formie refundacji. Najpierw więc musimy zakupić rower elektryczny, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów. Warto sprawdzić, czy wnioskując o dofinansowanie, spełniamy warunki, które są konieczne do otrzymania pieniędzy.
rower musi być nowy i wyprodukowany w Unii Europejskiej;
rower nie może być leasingowany;
musi być wyposażony w akumulator w technologii litowo-jonowej lub podobnej o pojemności minimum 10Ah;
minimalny zasięg jazdy ze wspomaganiem musi wynosić 50 km.
Dofinansowanie nie przysługuje, jeśli minęły ponad 2 lata od zakupu roweru. A więc choć mówimy dopiero o projekcie "Mój rower elektryczny", gdy kupimy rower już teraz, będzie można zawnioskować o dofinansowanie po wejściu przepisów w życie.
Rower elektryczny, na który chcemy dostać dofinansowanie, należy zarejestrować na policji i oznakować numerem bocznym na ramie.
Program zakłada dofinansowanie zakupu co najmniej 46 667 rowerów elektrycznych, co ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Autorzy programu oceniają, że pozwoli to obniżyć roczne emisje:
CO2 – o 83 tys. ton;
tlenków azotu – o 283 tony;
pyłów PM10 – o 0,4 tony.
Program "Mój rower elektryczny" zaplanowano na lata 2025-2029. NFOŚiGW zaznacza, że pod uwagę będą brane wnioski o dofinansowanie do rowerów elektrycznych kupionych w terminie od 30.06.2024 r. do 30.05.2029 r. Gdy zostaną wykorzystane wszystkie środki przewidziane na dofinansowanie, wówczas będzie możliwe wcześniejsze zakończenie działania programu.
Jak czytamy na stronie gramwzielone.pl, konsultacje projektu "Mój rower elektryczny" programu trwają od 4 lipca i potrwają dwa tygodnie.
Uwagi można przesyłać e-mailem na adres mojrowerelektryczny@nfosigw.gov.pl (w tytule – Konsultacje społeczne "Mój rower elektryczny") w formie formularza, który jest dostępny na stronie internetowej NFOŚiGW.