Posypały się tysiące mandatów dla rowerzystów. Tego nie wiedzą o pierwszeństwie na ścieżce
redakcja Topnewsy
30 kwietnia 2024, 15:01·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 kwietnia 2024, 15:01
Te statystyki pokazują, że wielu rowerzystów w Polsce wciąż ma problem z przepisami o ruchu drogowym. Zarówno oni, jak i piesi nie wiedzą, jak zachować się na przejściu i odróżnić pełnoprawne od sugerowanego.
Reklama.
Reklama.
Aż 15 tysięcy mandatów dostali w 2023 roku rowerzyści za przewinienia względem pieszych – podaje Autokult. A często przecież pokutuje przekonanie, że to rowerzyści są słabszymi i bardziej zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego, zagrożonymi przez samochody.
Jednak często to właśnie rowerzyści łamią przepisy i narażają na niebezpieczeństwo pieszych. Takich przypadków jest w skali roku całkiem sporo. Dane te przygotowała Komenda Główna Policji dla serwisu autokult.pl.
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych/pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych - 4235
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach - 10 570
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną - 355
omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych - 80
wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - 66
Jak czytamy, łącznie policja wystawiła rowerzystom 15 306 mandatów w 2023 roku. Mówimy jednak w tym przypadku wyłącznie o niewłaściwych zachowaniach względem pieszych.
Najbardziej zaskakująca może być dla nich informacja, że na drogach dla rowerów obowiązują rowerzystów względem pieszych takie same zasady, jak kierowców na jezdni.
Na ścieżce rowerzyści mają pierwszeństwo przed pieszymi, ale z jednym wyjątkiem. Gdy na ścieżce rowerowej wyznaczone jest przejście dla pieszych, rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobie pieszej, która wchodzi na przejście lub na nim jest.
Jeszcze inna sytuacja dotyczy przejść sugerowanych. Wyjaśnia to Komenda Główna Policji. Zgodnie z przepisami przejście to oznaczone miejsce do przechodzenia w poprzek drogi. Wlicza się w to drogi dla rowerów. Oznaczone oznacza w tym przypadku oznaczone znakiem D-6 (przejście dla pieszych). Pionowy znak oznacza, że mamy do czynienia z pełnoprawnym przejściem.
Rowerzyści a przejście sugerowane
Inna sytuacja ma miejsce, gdy mamy jedynie poziome pasy na asfalcie. Poziomy znak P-10 oznacza tylko miejsce, po którym powinni poruszać się piesi.
W interpretacji przepisów są dwie szkoły. Według jednej jeśli jest oznakowanie poziome (P-10), ale nie ma pionowego (D-6),to mamy do czynienia z sugerowanym przejściem dla pieszych. W takim miejscu piesi nie mają pierwszeństwa przed rowerami – ani podczas wchodzenia na "zebrę", ani na niej – czytamy.
Druga natomiast sugeruje, że sugerowane przejście na ścieżce rowerowej nie jest oznakowane pasami P-10, a jedynie obniżeniem poziomu ścieżki czy innym kolorem nawierzchni. Według tej wykładni, gdy na jezdni czy ścieżce rowerowej są wymalowane pasy, a nie ma znaku pionowego, mamy do czynienia z niewłaściwie oznakowanym miejscem. A to, czy jest to przejście dla pieszych, czy tylko przejście sugerowane może ocenić policja lub sąd.
Za łamanie pozostałych przepisów rowerzyści dostali 72 322 mandaty. Łącznie otrzymali więc 87,6 tys. mandatów.
Rowerzyści mają łagodniejszy taryfikator mandatów niż kierowcy. A oto kary dla rowerzystów za wykroczenia względem pieszych.
nieustąpienie, wbrew obowiązkowi, pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście: 50−500 zł
nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża: 50−300 zł
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni: 50−300 zł
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu: 50−200 zł
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania: 50−100 zł
niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej: 50−500 zł
wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem : 50−500 zł
omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 50−500 zł
naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych: 50−100 zł