Portal Euronews stworzył ranking krajów z największymi nierównościami pod kątem posiadanych dóbr. Okazało się, że największe nierówności majątkowe w Europie występują w kraju mocno rozwiniętym i bardzo bogatym. Mowa tutaj o Szwecji. Wiele osób jest zaskoczonym tym, gdzie znalazła się Polska.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że to akurat Szwecji przypadło niechlubne pierwsze miejsce w rankingu nierówności majątkowych w Europie. Zazwyczaj kraj ten przoduje w rankingach dotyczących dobrobytu. Ekspertka dr Lisy Pelling wyjaśniła to zjawisko, wskazując, że wynika ono z obowiązującego tam systemu podatkowego.
– W ciągu ostatnich dziesięcioleci znieśliśmy szereg podatków od majątku. W Szwecji nie ma obecnie podatku od majątku, nie ma też podatku od spadków, darowizn i nieruchomości. Mamy też bardzo niskie podatki od firm. Oznacza to, że bogaci ludzie mają wiele możliwości, by wzbogacać się jeszcze bardziej – mówiła.
Zgodnie z raportem Global Wealth Report 2023, w którym pojawiło się 36 państw, majątek zdefiniowano jako wartość posiadanych przez gospodarstwa domowe aktywów finansowych oraz realnych, głównie mieszkań, pomniejszoną o ich zadłużenie.
Czytaj także:
Za pomocą współczynnika Giniego zmierzono dysproporcje w zakresie bogactwa. Zgodnie z nim im wyższa jego wartość, tym większa nierówność majątkowa, przy czym zero oznacza całkowitą równość. W Szwecji współczynnik Giniego wynosił 87,4. Oprócz tego tylko 10 proc. najbogatszych Szwedów posiadało aż 74,4 proc. całkowitego majątku narodowego.
Co dalej? Na drugim miejscu państw z największymi nierównościami we wspomnianym raporcie znalazła się Łotwa (80,4) i Turcja (80,2). Na kolejnych pozycjach czołowej dziesiątki są: Irlandia (79,9), Holandia (78,8), Czechy (78,5), Cypr (78,4), Szwajcaria (77,2), Niemcy (77,2) i Norwegia (76,9).
Polska znalazła się na miejscu 25. na 36 uwzględnionych w rankingu państw ze współczynnikiem 68,4. Wielu komentujących jest w szoku, że nasz kraj osiągnął dalekie miejsce w rankingu, a więc nierówności majątkowe nie są u nas duże.
Najmniejsze nierówności majątkowe występują zaś na Słowacji – współczynnik 50,8, w Belgii (59,6) oraz na Malcie (60,9).
Nasz kraj, mimo że w topowej 20 znalazł się na miejscu numer 15, to i tak wypadł o niebo lepiej od swoich sąsiadów. Czech, Słowacji i Litwy próżno szukać w zestawieniu, bo kraje te w ogóle się tam nie pojawiły.
Nie będzie pewnie zaskoczeniem fakt, że zestawienie otwiera kraj skandynawski. Pierwsza jest Szwecja, którą doceniono za szeroki wybór ofert pracy, system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej.