"Rel" zostało Młodzieżowym Słowem Roku, ale PWN dał złą definicję. Używa się go inaczej

Bartosz Godziński

07 grudnia 2023, 11:13 · 2 minuty czytania
"Rel" zwyciężyło w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 roku. Pewnie część z was widzi to słówko (a właściwie skrót) pierwszy raz na oczy. Niestety definicja podana na stronie PWN nie jest do końca... rel.


"Rel" zostało Młodzieżowym Słowem Roku, ale PWN dał złą definicję. Używa się go inaczej

Bartosz Godziński
07 grudnia 2023, 11:13 • 1 minuta czytania
"Rel" zwyciężyło w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 roku. Pewnie część z was widzi to słówko (a właściwie skrót) pierwszy raz na oczy. Niestety definicja podana na stronie PWN nie jest do końca... rel.
PWN podało swoją definicje "rel". Nie do końca jest trafiona Fot. kadr z filmu, logo PWN
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W tegorocznym plebiscycie oddano ponad 140 tys. głosów - to rekord. Zwycięskie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 faktycznie jest używane przez wiele osób, nie tylko przez młodzież. I nie tylko w sieci. Wybór internautów jest jak najbardziej "rel". Sprawdźmy, co oznacza, według PWN.


Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable "możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.Anna WileczekPrzewodnicząca Jury

W tej definicji tak naprawdę zgadzają się dwie rzeczy - jest skrótem od angielskiego "relatable" tudzież "related" (powiązany, bynajmniej nie chodzi o "real"). Generalnie nie używa się go do wyrażenia zgody, ale raczej do przyznania się, że dana sytuacja nas również dotyczy, czyli "mam tak samo" / "czuję to samo" - to właśnie druga rzecz, która zgadza się w definicji. I w zasadzie ją zamyka.

Co oznacza rel? Definicja z PWN nie jest za bardzo rel

Rel nie jest niczym nowym. Funkcjonuje w internecie od ładnych paru lat - niektórzy pamiętają, że tak się w 2016 roku komentowało posty na "Uczuciopedii". W jakich sytuacjach się go używa? Np. widzimy obrazek, na którym ktoś śpi pod kołdrą w upały? Piszemy "rel", bo sami tak robimy. Poniżej też przykład mema, który wielu skomentowałoby jako "rel":

Albo patrzymy na zdjęcie, na którym ktoś pije winko z szelmowskim uśmiechem, gdy inni się kłócą? Rel, bo lubimy dramy (zwłaszcza te, które nas nie dotyczą). Czytamy o tym, że ktoś kłamie, mówiąc, że będzie za 5 minut, a dopiero zaczyna się szykować? Rel, bo często się tak spóźniamy.

Nie zawsze więc używamy go przy optymistycznych historiach, zachowaniach, zwyczajach. Ba! Najczęściej zobaczymy takie odpowiedzi przy smutniejszych postach, bo pociesza nas to, że nie tylko my tak mamy, więc w ramach solidarności przyznajemy publicznie, że... rel.

Dodajmy, że drugie miejsce w Młodzieżowym Słowie Roku 2023 zajęła sigma, czyli "popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy" (to też dość okrojona definicja, której źródła możemy szukać w manosferze i "American Psycho"). Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia "do oporu/ w opór".