Jaka powinna być kolejna liczba? Ta "zagadka" ma 800 lat i ma związek z... rozmnażaniem królików

Bartosz Godziński
26 października 2024, 17:43 • 1 minuta czytania
"Testy na IQ", w których trzeba odkryć kolejną liczbę pasującą do danego wzoru, to nie jest wymysł naszych czasów. Matematycy od wieków szukają różnych prawidłowości. Powyższe liczby pochodzą z chyba najsłynniejszego ciągu w dziejach. Początkowo służył do obliczenia tempa... rozmnażania się królików.
Jaka liczba kryje się pod znakiem zapytania? Fot. TopNewsy
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że powyższe liczby nie mają ze sobą nic wspólnego. Owszem, wyglądają, jakby były wypisane losowo, ale nie zmienia to faktu, że układają się też w jeden wzór. Jaki? To już wasze zadanie.


0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, ?? Jaka liczba tutaj najbardziej pasuje?

Osoby, które uważały na matematyce, na pewno rozwiążą to w sekundę. Pozostałym może chwilę zająć, zanim ustalą, co jest grane. Przyda się tutaj spostrzegawcze oko i... umiejętność dodawania, ale to już przecież potrafią robić uczniowie w podstawówce.

Prawidłowe rozwiązanie to oczywiście 21. Te liczby to tak naprawdę początek słynnego ciągu Fibonacciego. Zaczynamy od 0 i 1, a każda kolejna liczba to suma dwóch poprzednich (stąd 13+8=21). Tym sposobem kolejne liczby rosną w bardzo szybkim tempie i już 17. element ma cztery cyfry (1597).

Ciąg omówił w 1202 roku włoski matematyk Leonard z Pizy zwany Fibonaccim w swojej księdze "Liber abaci" (to w niej również promował cyfry arabskie, których używamy do dziś). Początkowo było to rozwiązania zadania o rozmnażaniu się królików.

Założenia się proste: jeśli jedna para po miesiącu wydaje na świat dwóch potomków (samca i samicę), to ile będzie królików po roku? W teorii, zakładając, że żadne zwierze nie umrze i znajdzie sobie parę, będzie ich aż 233.

Sam wzór, jak i nazwa "ciąg Fibonacciego", został wymyślony dopiero 600 lat później, bo jest to dość skomplikowana sprawa. Jednak dla pierwszych liczb można to obliczyć po prostu ręcznie. Jeśli macie ochotę na jeszcze jedną "historyczną" zagadkę, to koniecznie rzućcie okiem na łamigłówkę znalezioną w książce dziadka jednego z internautów.