Mięsa i ryb nie można wiecznie trzymać w zamrażarce. Jak długo można to robić?
Trzymanie surowego jedzenia w lodówce to tylko tymczasowe rozwiązanie. Dlatego praktycznie każdy z nas je zamraża. Niestety nawet w takich warunkach mogą z czasem być niezdatne do spożycia.
Jak długo można mrozić surowe mięso, ryby, owoce i warzywa?
Najdłużej w zamrażarce możemy trzymać owoce i warzywa, bo aż rok, najkrócej mięso mielone i drób (ma dużo tzw. tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają). Specjalną ściągawkę przygotowała Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Łobzie.
- Warzywa i owoce - do roku
- Wołowina i cielęcina - do 8 miesięcy
- Wieprzowina - do 6 miesięcy
- Kotlety schabowe - do 6 miesięcy
- Gulasz - do 6 miesięcy
- Mięso drobiowe - do 3 miesięcy
- Mięso mielone - do 2 miesięcy
- Ryby słodkowodne - od 3 do 4 miesięcy
Ogólnie w przypadku mięs i ryb trzeba pilnować wyżej wypisanych terminów, bo są stosunkowo krótkie i łatwo je przegapić, jeśli nie zaglądamy zbyt często do zamrażarki. Chyba najłatwiej to zrobić dodając do nich karteczkę z datą zamrożenia. Po czasie zaczynają tracić na jakości i smaku.
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też zamrażać już raz rozmrożonego jedzenia. Po wyjęciu z zamrażarki powinniśmy je czym prędzej zjeść. W innym razie grozi nam zatrucie pokarmowe.
– Żywność zawiera mikroorganizmy, które są obecne zarówno w mięsach, jak i warzywach. Podczas zamrożenia zostają one "uśpione", a po rozmrożeniu "budzą się" i stają aktywne. Jeśli więc ponownie chcemy zamrozić mięso, narażamy się na zatrucie pokarmowe – wyjaśniała Anna Englisz, doradca żywieniowy z Setpoint w audycji "W cztery oczy" na antenie Czwórki.
W czym trzymać zamrożone jedzenie? Pudełko po lodach to klasyk, ale są też inne sposoby
"Zamrożoną żywność należy przechowywać w odpowiednich, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub woreczkach foliowych (są np. woreczki nadające się idealnie do mrożenia np. dania z sosem, do których dołączone są specjalne zamknięcia). W przypadku pojemników mamy do wyboru wiele rozmiarów i kształtów. Pojemniki wykonane są z tworzywa lub szkła" – radzi sanepid.
Pamiętajmy też, że w przypadku płynnych potraw np. zup, powinniśmy zapełniać je do 3/4 pojemnika. Jeśli wlejemy je "na styk", mogą rozsadzić opakowanie, bo ciecze rozszerzają swoją objętość w minusowych temperaturach.