Ten kierunek studiów to marzenie. Trudno uwierzyć, ile mogą zarobić absolwenci na początku

Rafał Badowski
16 października 2024, 10:14 • 1 minuta czytania
Praca tuż po studiach to wielki ból dla młodych ludzi zaczynających karierę zawodową. Gdy trzeba wynająć mieszkanie i samemu utrzymać się w nowym miejscu pobytu, zarobki też muszą być odpowiednie. Są jednak kierunki studiów, o które biją się najlepsi. Należy do nich informatyka na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ile zarabiają studenci tuż po zakończeniu nauki? Absolwenci informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim mogą zarobić najwięcej. Fot. Krzysztof Szymczak / Polska Press
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Średnie zarobki absolwentów informatyki we Wrocławiu to marzenie wielu młodych ludzi. Według danych Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) mediana wynagrodzeń w pierwszym roku po zdobyciu dyplomu wynosi 15 912 złotych. A to zdecydowanie więcej niż po innych kierunkach. O zarobkach młodych informatyków z wrocławskiej uczelni pisze Onet.


Serwis rozmawiał z Franciszkiem Malinką, magistrantem informatyki, który zwrócił uwagę, że kariera w międzynarodowych gigantach informatycznych takich jak Google może przynieść jeszcze większe zarobki.

– W Zurychu zarobki mogą być kilkukrotnie wyższe. Staże, które odbyłem, otworzyły mi drzwi do światowej klasy firm, gdzie oferta wynagrodzeń jest jeszcze bardziej imponująca – zwrócił uwagę rozmówca Onetu. I choć zarobki we Wrocławiu są imponujące, wielu absolwentów decyduje się na karierę poza granicami Polski. – Wyjazdy do takich miejsc jak Londyn czy Zurych to standard wśród naszych absolwentów. To tam, pracując w międzynarodowych korporacjach, mają szansę osiągnąć naprawdę zawrotne kwoty – dodaje Franciszek Malinka.

Informatyka na Uniwersytecie Wrocławskim to trudny kierunek

Informatyka na Uniwersytecie Wrocławskim nie jest jednak bułką z masłem. Wielu studentów rezygnuje już po pierwszym roku, gdy mierzy się z wymaganiami uczelni.

Julita, absolwentka studiów licencjackich zauważyła, że decyzja o kontynuacji nauki była trudna, gdyż studia są wyzwaniem. – Czasami myślę, że gdybym miała podjąć tę decyzję ponownie, nie jestem pewna, czy bym je wybrała - ale jestem dumna, że wytrwałam – powiedziała Onetowi. Co jednak sprawia, że informatycy z Uniwersytetu Wrocławskiego mogą liczyć na tak wysokie zarobki już na starcie? Jak wyjaśnia Piotr Wieczorek, wicedyrektor Instytutu Informatyki, powodem jest unikalne podejście do edukacji na uczelni.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2579,ile-chca-zarabiac-w-pracy-najmlodsi-z-pokolenia-z-maja-wysokie-oczekiwania

– Stawiamy przed studentami wyzwania, które zmuszają ich do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. To sprawia, że nasi absolwenci są tak cenieni na rynku pracy - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mówi w rozmowie z portalem.

Ile chcą zarabiać młodzi w Polsce?

Pisaliśmy też jakiś czas temu o oczekiwaniach płacowych młodych ludzi w naszym kraju. Jak pisaliśmy w lutym, zaczynający karierę zawodową ludzie w wieku 18-24 lat to grupa pracowników, którzy najczęściej ze wszystkich oczekują od pracodawcy najwyższej płacy. Osoby w wieku 18-24 lata to ci stawiający dopiero pierwsze kroki na rynku pracy. A wyróżniają się odsetkiem oczekiwań wynagrodzenia na start zbliżonego do średniej krajowej. "W tej grupie (18-24 lata) pracownicy najczęściej oczekują powyżej 15 tys. zł miesięcznie na rękę, by uznać, że pensja ich satysfakcjonuje. Po kilku latach na rynku pracy te oczekiwania zauważalnie topnieją" – czytamy w omówieniu sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Business Insidera