Google zaczął robić czystki na Gmailu. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz dostęp do konta

Bartosz Godziński
17 września 2024, 16:45 • 1 minuta czytania
Google postanowił zrobić na swojej poczcie, którą znamy jako Gmail. W zeszłym roku wprowadził zasadę dotyczącą dawno nieużywanych kont, która zaczęła obowiązywać. Jeśli nic nie zrobimy, nasze gmailowe konto zostanie usunięte, a wraz z nim wszystkie wiadomości, dokumenty czy zdjęcia.
Google kasuje konta Gmailowe. Które mogą zostać usunięte? Fot. Pacific24 / Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z Gmaila aktywnie korzysta ponad 1,5 miliarda osób, ale oprócz tego jest mnóstwo martwych kont, na które od dawna nikt się nie logował i marnują miejsce na dysku. I nie tylko, bo chodzi też o bezpieczeństwo.


Na starszych kontach zwykle mamy słabsze hasła lub nie włączyliśmy uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), więc ktoś je może łatwo przejąć wraz z prywatnymi danymi i plikami. Google postanowił coś z tym fantem zrobić.

Google kasuje nieaktywne konta Gmailowe. Które mogą zostać usunięte?

Jak łatwo się domyślić, jeśli regularnie korzystamy z danego adresu mailowego, nic nam nie grozi. Niektórzy jednak mają założonych po kilka czy nawet kilkanaście kont, o których mogli już zapomnieć. Nowa zasada Google dotyczy tylko nieaktywnych kont. Jakie to konta?

"Konto Google uznajemy za nieaktywne, jeśli nie było używane od 2 lat. Zastrzegamy sobie prawo do usunięcia nieaktywnego konta Google oraz związanej z nim aktywności i danych, jeśli przez co najmniej 2 lata nie było używane w naszych usługach. Te zasady dotyczą osobistego konta Google. Nie mają one zastosowania do żadnego konta Google skonfigurowanego dla ciebie w pracy, szkole lub innej organizacji" – czytamy w regulaminie.

Zasada weszła w życie 1 grudnia 2023 roku. Dlaczego więc o tym teraz piszemy? Bo użytkownicy zaczynają dostawać maile z przypomnieniem o braku aktywności i u niektórych powoli zbliża się deadline (np. dziennikarz "Forbesa" otrzymał wiadomość, że jedno jego konto będzie skasowane 20 września).

Google jednak nie zrobi tego po cichu za naszymi plecami: będzie wysyłać kilka maili przypominających z 8-miesięcznym wyprzedzeniem na konto główne i pomocnicze, jeśli je rzecz jasna ustawiliśmy.

Co zrobić, by nasze konto Gmail nie zostało skasowane?

Nie ma nic prostszego: wystarczy się na nie logować przynajmniej raz na dwa lata. Są też inne sposoby, bo jak dobrze wiemy, jednym kontem możemy się zalogować na różne usługi Google np. YouTube i to na różnych urządzeniach. Serwis uzna, że nasze konto jest aktywne jeśli zostaną podjęte takie działania:

Są też wyjątki od nowej zasady. Konto może być nieużywane od 2 lat, ale nie zostanie skasowane, jeśli spełnimy jeden z warunków: kupiliśmy aplikację lub subskrybuje Google i nadal jej używamy, jest na nim karta podarunkowa ze środkami, powiązaliśmy konto z jakąś grą, w której mamy subskrypcję, kupiliśmy cyfrowy produkt (np. film, książkę), używamy go do zarządzania kontem osoby nieletniej.

Co się dzieje później? Google deklaruje, że z nieaktywnego konta usuwane są wszelkie treści, a dany adres mailowy nie będzie mógł być już użyty do założenia nowego konta.