Jeśli zobaczysz te ślady w publicznej toalecie, niczego nie dotykaj. Unikniesz groźnego zakażenia
Uważaj na takie ślady w publicznej toalecie – groźne zakażenie
Wszystko zaczęło się od filmiku, który zamieścił doktor Sermed Mezher – lekarz rodzinny z Londynu. Opublikował on na swoim kanale materiał dotyczący korzystania z publicznej toalety, a właściwie przestrogę na temat tego, co powinno nas tam zaniepokoić.
Na filmiku widać toaletę być może znajdującą się na dworcu komunikacyjnym czy w galerii handlowej, a tam charakterystyczną dużą rolkę papieru toaletowego założoną na podstawkę. Widać, że rolka ma w sobie jakieś drobne dziurki, na co jednak wiele osób mogłoby nie zwrócić uwagi.
Lekarz sugeruje, żeby przyjrzeć się dokładniej. Faktycznie widać wtedy, że wśród warstw papieru są nie tylko małe dziurki, ale też brunatne i czerwone ślady. Chcecie wiedzieć, co to jest?
– Jeżeli na papierze widać takie ślady – nie używajcie go! – zaapelował dr Mezher. Powód przyprawia o ciarki obrzydzenia. Okazuje się, że są to ślady po strzykawce, a dokładnie igle używanej do zastrzyków dożylnych. I faktycznie ślady wyglądają tak, jakby ktoś chciał wykorzystać papier jako czyścik do zużytej już igły. Tym samym zostawiając własną krew na papierze toaletowym.
A co taki zużyty papier może zawierać? Całą listę zagrożeń.
– Na ten temat istnieje wiele spekulacji w mediach społecznościowych i owszem – coś takiego może zawierać wirusa lub zapalenia wątroby. Ludzie uznawali jednak, że ryzyko zakażenia [...] to przypadek 1 na 3 przy zapaleniu wątroby i 1 na 300 przy HIV. To dotyczy pracowników ochrony zdrowia (oraz sanitarnych – przyp. red.), którzy mają bezpośredni kontakt z jeszcze wilgotną krwią. Ryzyko zakażenia przy czymś zaschniętym w ten sposób jest znacząco niższe, ale nadal możliwe – wyjaśnił Sermed Mezher.
Film odtworzono już ponad milion razy, a w sekcji komentarzy można przeczytać m.in.:
Strach, o którym nie wiedziałam, że powinnam go mieć.
O mój Boże, od teraz kupuję chusteczki higieniczne.
Dawno temu pracowałam w McDonaldzie. Liczba rolek papieru toaletowego, które musieliśmy przez to wyrzucać, była niewiarygodna.
Jak korzystać z publicznej toalety?
Nie oznacza to jednak, że mamy nigdy nie korzystać z łazienek publicznych. Zresztą unikanie ich zawsze wymagałoby właściwie niewychodzenia z domu. Ale należy brać pod uwagę, że nie są one odpowiednio dezynfekowane i sami musimy chronić się przed chorobami.
Oto kilka rad:
Używaj chusteczek dezynfekujących: Przed dotknięciem klamki, deski sedesowej czy spłuczki, warto przetrzeć te powierzchnie chusteczką nasączoną środkiem dezynfekującym. Wiele bakterii może przetrwać na powierzchniach, dlatego to prosty sposób na ich eliminację.
Unikaj bezpośredniego kontaktu z powierzchniami: Gdy to możliwe, używaj jednorazowych ręczników papierowych lub papieru toaletowego, aby dotykać powierzchni takich jak spłuczka, kran czy klamka. Alternatywnie, można używać łokcia do otwierania drzwi.
Zachowaj higienę rąk: Po skorzystaniu z toalety umyj dokładnie ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów. Jeśli woda i mydło są niedostępne, warto mieć przy sobie środek do dezynfekcji rąk.
Zamykaj deskę przed spłukaniem: Bakterie i wirusy mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu podczas spłukiwania wody, dlatego warto zamknąć deskę sedesową przed użyciem spłuczki, jeśli jest to możliwe.
Zachowuj dystans: W miarę możliwości, staraj się wybierać kabiny z dala od innych użytkowników, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.