To miała być łatwa łamigłówka, ale internauci się pokłócili. Co powinno być pod znakiem zapytania?

Bartosz Godziński
07 września 2024, 07:59 • 1 minuta czytania
3=? No właśnie, ile? Ta zagadka z cyklu "test na IQ" powinna być prosta i rzeczywiście jest, ale dzieli internautów na dwa obozy. Każdy broni swojej, oczywiście jedynej prawidłowej, odpowiedzi.
Znasz prawidłową odpowiedź? Internauci są podzieleni Fot. TopNewsy
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To jedna z tych zagadek, do których trzeba użyć matematyki, a na którą każdy matematyk spojrzy ze zgrozą. I odmówi rozwiązywania już po sekundzie, bo przecież 9=/=90. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że to ma być zabawa. Aczkolwiek w tym przypadku może nam też skoczyć ciśnienie.


3=? Enigmatyczny "test na IQ" dzieli internautów... i chyba taki był jego cel

Teoretycznie w viralowym poście nie ma żadnego pytania, czy polecenia. Jest tylko napis "test z matematyki", co już jest bzdurą, bo za takie zapisanie równań dostalibyśmy pałę w szkole. Jednak ogólnie przyjęta konwencja takich zagadek polega na odkryciu pewnego wzoru, który pasuje do całej sekwencji.

Jako że mamy szczątkowe informacje, nie znamy tak naprawdę dobrej odpowiedzi i nie wiemy, o co w tym chodzi. Trzeba się tego domyślić i przez to poczuć się trochę jak model językowy sztucznej inteligencji, który dostaje od programisty ciąg znaków i musi odkryć jakąś prawidłowość.

Są dwie ogólnie przyjęte przez internautów sposoby rozwiązania. Pierwszy daje nam odpowiedź 18 (chyba tak uważa większość). Dlaczego? Bo dopisujemy sobie mnożniki, licząc od 10 w dół.

9*10=90 8*9=72 7*8=56 6*7=42 3*6=18

Drugie rozwiązanie, ku któremu ja z kolei się skłaniam, polega na dopisaniu brakujących wierszy po 6=42. Schemat pozostaje ten sam, ale jest bardziej spójny i wtedy daje nam to inną zupełnie odpowiedź: 12. --- 5*6=30 4*5=20 --- 3*4=12

Zależy więc to od tego, jak na to patrzymy. I to wywołuje właśnie największą dyskusję. Np. w tym drugim przypadku niekoniecznie możemy sobie pozwolić uzupełnienie brakujących linijek, bo zależności są wypisane, brakuje polecenia, a reguły matematyki są tutaj olane. Powinno się więc korzystać z danych, które posiadamy.

Jak widać, zdania internautów są podzielone. Niektórzy dają jeszcze jedną odpowiedź 3=3 i tłumaczą to tym, że pozostałe linijki są po prostu błędne.