Już wiadomo, jaka będzie jesień 2024. Jest pierwsza długoterminowa prognoza pogody na październik
Jaka pogoda w październiku? Babie lato i złota polska jesień
Oczywiście, mówiąc o prognozie długoterminowej pogody z takim wyprzedzeniem, musimy mieć świadomość, że wiele może się jeszcze znienić. Jednak pewne trendy synoptycy potrafią przewidzieć. A te według europejskiego modelu ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) wyglądają całkiem obiecująco. W październiku 2024 r. Polska znajdzie się pomiędzy niżami z zachodu i północy oraz wyżami głównie na wschodzie, południowym wschodzie przez około 40-60 procent czasu, co powinno sprawić, że czekają nas okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni – czytamy na stronie Fani Pogody.
Tak ładnie nie będzie jednak przez cały czas. Pojawią się takie okresy, że stery nad pogodą przejmą antycyklony, ale i "zgniłe antycyklony". Pojawią się także układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferyczne. Jednak sumarycznie październik ma zapisać się jako miesiąc z sumą opadów poniżej normy wieloletniej.
Zmienność pogody w październiku będzie bardzo duża. Szykuje się scenariusz z częstym przechodzeniem frontów atmosferycznych z opadami wielkoskalowymi.
Liczba dni z chmurami niskimi może być większa niż we wrześniu. Niewykluczone będą częstsze przymrozki, które mogą wystąpić nie tylko przy gruncie. Jeśli chodzi o temperaturę, to powtórzy się trend z wcześniejszych miesięcy. Październik będzie kolejnym miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o średnią temperaturę.
Jaka pogoda we wrześniu? Czeka nas fala upałów
Informowaliśmy też w Top Newsach o prognozie długoterminowej na wrzesień 2024. Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni, która zacznie się 1 września, ma cechować temperatura wyższa od normy wieloletniej. Prawdopodobne nawet jest to, że przez dłuższy okres września średnia dobowa temperatura będzie charakterystyczna dla lata termicznego.
Szczególnie w pierwszej połowie września mogą pojawić się upalne dni. Początek miesiąca może zaskoczyć, przynosząc temperatury wyższe od normy wieloletniej nawet o 2-4 stopnie. W pierwszych dniach września średnia dobowa temperatura powinna oscylować w przedziale 15-20 stopni. Będzie charakterystyczna dla późnego lata termicznego. A w pierwszy wrześniowy piątek i sobotę temperatura, według amerykańskiego modelu GFS, może dochodzić nawet do 34-35 stopni. Dopiero w drugiej połowie miesiąca może zrobić się nieco chłodniej. W drugiej połowie miesiąca temperatura będzie najczęściej charakterystyczna dla jesieni termicznej. To pojawi się najszybciej w górach, nad morzem oraz na północnym wschodzie.