Myjesz zęby przed czy po śniadaniu? Dentysta mówi, że przez ten błąd są potem żółte
Mycie zębów przed śniadaniem ma tę zaletę, że już mamy to z głowy, ewentualnie pozbywamy się nieprzyjemnego oddechu i możemy "na czysto" coś przekąsić. Tyle tylko, że pasta psuje smak jedzenia. Na mycie zębów po śniadaniu decydują się te osoby, co rano się śpieszą, a także nie chcą mieć potem resztek między zębami czy ogólnie "zionąć" jedzeniem.
Myć zęby przed czy po śniadaniu? To nie kwestia naszych upodobań, ale zdrowia
Plusów i minusów obu "taktyk" jest zdecydowanie więcej i jest to sprawa przede wszystkich indywidualna, zależna od naszych nawyków i sposobu życia. Wielu z nas przez całe życie wybiera jedną z metod, szczotkuje zęby codziennie, nie pali papierosów, a i tak nie ma śnieżnobiałego uśmiechu i wydaje krocie na dentystów. Dlaczego?
Powodów znów może być mnóstwo, ale jednym z nich może być właśnie zła pora szczotkowania zębów. Żeby nie trzymać was dłużej w niepewności: osoby, które nie myją zębów przed śniadaniem, popełniają wielki błąd. Jednak ci, co myją zęby tuż posiadaniu... też robią to źle. Mówi o tym w filmiku na TikToku dr Vikas Prinja, dentysta z Wielkiej Brytanii.
Jego wyjaśnienie wydaje się całkiem logiczne. W czasie snu nasza jama ustna wytwarza mniej śliny, która chroni zęby przed bakteriami i zmniejsza ich namnażanie. Po nocy zatem jest ich więcej. Jedząc śniadanie bez mycia zębów, dokarmiamy je (cukrami z pożywienia), a te w "podzięce" wytwarzają różne kwasy (np. kwas mlekowy), które właśnie psują zęby i powodują ich żółknięcie.
Jednak mycie zębów od razu po śniadaniu też jest złe. Dlaczego? Bo wcieramy te kwasy w szkliwo i też powodujemy ich niszczenie. Biorąc oba te scenariusze pod uwagę, sporo osób przez całe życie źle myje zęby. Jest jednak trzeci, akceptowalny scenariusz: powinniśmy myć zęby przed śniadaniem, a po nim użyć płynu do płukania jamy ustnej.
Podsumowując: zęby powinniśmy myć przed śniadaniem. Co jeśli o tym zapomnimy lub nie mamy czasu?
Opinię potwierdzającą szkodliwość mycia zębów tuż po śniadaniu podziela inna dentystka, Anna Peterson. Też zwraca uwagę na to, że śniadanie "zakwasza" środowisko w naszej jamie ustnej. "Więc jak myjesz zęby, wcierasz w nie kwas, co powoduje ścieranie szkliwa" – mówi w filmiku.
https://www.instagram.com/reel/CkdLFFyAas7/Co zatem z osobami, które nie mają czasu na mycie zębów rano i jedzą pierwszy posiłek dopiero w pracy/szkole? Dentystka radzi, że powinniśmy odczekać pół godziny po śniadaniu.
Wtedy w naszej jamie ustnej powinno być mniej kwasów (dlatego powinniśmy też poczekać po tym, gdy wymiotowaliśmy lub zjedliśmy coś słodkiego, o czym mówi jeszcze inna dentystka), więc szczotkując zęby, aż tak bardzo nie będziemy niszczyć szkliwa.