Czym jest znak z czerwoną kropką? Polscy kierowcy mają problem, gdy go widzą
System GPS to nie wszystko. Nie zastąpi znajomości znaków drogowych, które w różnych krajach w Europie mogą mieć rozmaite oznaczenia. Wystarczy nawet zwykłe przekroczenie granicy, by spotkać znaki, jakich wcześniej nie widzieli.
Jednym z nich jest znak z czerwoną kropką, który można spotkać na drogach w Niemczech. Wprowadzono go wraz ze zmianami w przepisach w latach 2020-2021. Od tamtej pory mają z nim problem kierowcy nie tylko z Polski.
Zwykle można go spotkać na autostradach oraz drogach głównych na znakach ze strzałkami oraz znakach kierunkowych, Może również wystąpić przy nazwach miast.
Znak z czerwoną kropką. Co oznacza?
Znak drogowy z czerwoną kropką informuje kierowcę o możliwej trasie alternatywnej. Zwykle umieszczany jest przy tych drogach, na których tworzą się korki i pokazuje możliwość wyboru innej trasy.
Pozwala kierowcom na podjęcie decyzji, zanim wjadą w powstający korek. W praktyce ma to być decyzja optymalna, która pozwoli im szybciej dojechać do celu.
Jak czytamy, jednym z miejsc, gdzie polscy kierowcy mogą spotkać znak z czerwoną kropką jest okolica tunelu Pfaffensteiner na autostradzie A93, gdzie potrafią tworzyć się wielogodzinne korki.
Kierowca, widząc czerwoną kropkę, dostaje informację, że to trasa na której pojawiają się korki oraz że można wybrać objazd, który umożliwi szybszy dojazd do następnego zjazdu z autostrady.