"Tylko dla geniuszy". Ta zagadka jest niby prosta, ale połowa osób i tak się myli

Bartosz Godziński
04 maja 2024, 08:20 • 1 minuta czytania
Łamigłówki mają to do siebie, że często są podchwytliwe. Tak też jest i w przypadku tej zagadki z kółkiem i cyfrą "5". Mniej więcej połowa osób biorących udział w zabawie jest w błędzie. Teoretycznie są tutaj dwie prawidłowe odpowiedzi, ale tylko jedna ma więcej sensu. Dlaczego?
Wiesz jaka jest prawidłowa odpowiedź w tym teście na geniusza? Fot. ParentRap / Pixabay, twitter.com/RugemaWirwanda/
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ta łamigłówka lata po sieci od dobrych paru lat. I podobnie jak w większości takich virali, nie mamy oficjalnej odpowiedzi. Możemy się zdać na własny intelekt lub głos internautów.


Akurat w przypadku zagadki z tego posta wiele osób się myli. Bierze się to z tego, że dostrzegają pewną prawidłowość i bez głębszego zastanowienia podają wynik. Wydaje się, że jest dobry, ale nie do końca tak jest.

Zagadka z kółkiem i cyfrą "5". Są dwie odpowiedzi, ale tylko jedna jest dobra

Na rysunku widzimy kółko z różnymi liczbami i "piątką" w środku. Zadanie polega na wstawieniu brakującej liczby w miejsce znaku zapytania (bardzo dziwnego, ale nie ma to nic do rzeczy). Znasz już odpowiedź? Podamy ją pod zdjęciem. Pamiętaj o zwróceniu uwagi na szczegóły.

Internauci w komentarzach dzielą się na dwa obozy: tych, co podają za wynik "25" (bo 5*5) i tych, co podają "1" (bo 5/5). Teoretycznie obie odpowiedzi wydają się dobre. Problem w tym, że to "1" wydaje się lepsze, bo pasuje do ogólnego wzorca. O co chodzi?

O pewną prawidłowość, którą trzeba odkryć, bo jest to typowe dla takich "testów na inteligencję". Wychodzi na to, że górna połowa koła zawiera liczby, które mnożymy przez 5, a dolna te, które dzielimy przez 5.

Gdy się przyjrzymy, obie połowy są oddzielone grubszymi, poziomymi kreskami, które są swoim przedłużeniem. Jeżeli w miejsce znaku zapytania wstawilibyśmy 25, to reszta przestałaby nam się zgadzać (i przestałoby to ładnie i symetrycznie wyglądać). Sugerowałoby to, że dolna połowa to mnożniki, a przecież np. 10*5 to nie jest 2.