800 plus dla Ukraińców będzie miało nowy warunek. Bez tego nie dostaną pieniędzy

Bartosz Godziński
12 kwietnia 2024, 12:01 • 1 minuta czytania
Rząd stworzył projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej. Po zmianach obywatele Ukrainy będą mogli dalej otrzymywać 800 plus, ale tylko wtedy, gdy ich dzieci będą chodzić do szkoły. Dotyczyć to będzie także dodatkowych pieniędzy na wyprawkę (300 plus). Zupełnie zniesione z kolei zostaną dopłaty do zakwaterowania.
Obywatele Ukrainy dostaną 800 plus, jeśli ich dzieci będą chodzić do polskiej szkoły Fot. Marek BAZAK/East News (zdj. poglądowe)
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od lutego 2022 roku 500+, a obecnie 800+ (świadczenie zostało zwaloryzowane w tym roku), dostają obywatele Ukrainy, którzy uciekali przed rosyjską inwazją i zalegalizowali swój pobyt w Polsce.


Pieniądze otrzymywało w 2022 roku ponad 200 tys. obywateli Ukrainy (GUS podał, że dostali 130,5 mln zł w formie świadczeń rodzinnych). Wkrótce dojdzie nowy warunek przyznania takiego wsparcia finansowego.

800 plus na dzieci z Ukrainy z nowym warunkiem. Będą musiały chodzić do polskiej szkoły

"W projekcie wskazano, że świadczenie wychowawcze przysługuje obywatelowi Ukrainy, jeżeli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jeżeli dziecko, na które ubiega się o świadczenie wychowawcze lub otrzymuje świadczenie wychowawcze, realizuje obowiązek nauki" – podaje RadioZet.pl.

Analityk w Instytucie Spraw Publicznych Dominik Owczarek przyznał, że to dobre rozwiązanie, bo w naturalny sposób reguluje i uszczelnia pewne kwestie. Z jednej strony dzieci w Polsce mają obowiązek chodzenia do szkoły (od 7 do 18 roku życia), a z drugiej strony ma zmotywować rodziców z Ukrainy.

– Nie wiadomo, jak długo wojna potrwa i to może sprawić, że rodzice nie są przekonani co do tego, czy dzieci należy posyłać do polskich szkół czy nie, czy jednak uczestniczyć w systemie edukacji online, który jest zapewniany przez Ukrainę – przyznał ekspert.

Dodaje też, że obecna sytuacja może mieć negatywne konsekwencje dla samych dzieci. Chodzenie do szkoły z rówieśnikami wpływa bowiem nie tylko na ich edukację, ale i rozwój czy zdolności społeczne. Oprócz tego pozwoli uzyskać konkretne dane dotyczące liczebności ukraińskich dzieci w Polsce, co przełoży się lepszą realizację ich potrzeb.

Będzie tylko jeden wyjątek: nowy obowiązek nie będzie dotyczył nastolatków, które mają zdawać egzamin ósmoklasisty i maturzystów. Kontrolami ma zająć się ZUS.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2513,kto-nie-dostanie-800-plus-w-tym-roku-lista-wykluczonych-jest-calkiem-dluga

Koniec z dopłatami do mieszkania dla Ukraińców. Nowelizacja ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu

 Zmiany obejmą też świadczenie Dobry Start, czyli 300 zł na wyprawkę. Rodzice z Ukrainy dostaną pieniądze, jeśli ich pociechy faktycznie chodzą do polskiej szkoły.

Nowelizacja ma także znieść dopłaty do zakwaterowania i wyżywienia (40 zł na dzień). Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA, przyznał, że były nadużycia, z którymi rząd chce skończyć. "Dochodziło do sytuacji, gdy zakwaterowani Ukraińcy płacili za mieszkanie osobom pobierającym świadczenie za zakwaterowanie" – mówił cytowany przez Interię minister.

W tym momencie trwają konsultacje dotyczące projektu, które mogą wprowadzić jeszcze jakieś zmiany. Nowelizacja specustawy ukraińskiej ma być jednak poddana pod głosowanie w Sejmie jeszcze w tym miesiącu.