Koniec oblewania wodą w Lany Poniedziałek? Policja oświadczyła, czy grozi wam mandat

Agnieszka Miastowska
28 marca 2024, 16:20 • 1 minuta czytania
Lany Poniedziałek, Śmigus-dyngus, Poniedziałek Wielkanocny – czyli dzień, w którym od lat praktykowana jest tradycja polewania innych wodą. Jednak to, co jest zgodne z polskim świętem, niekoniecznie jest zgodne z polskim prawem. Sprawdziliśmy, czy za polanie kogoś wodą grozi nam kara. Okazuje się, że można dostać mandat i to niemały! Ile dokładnie?
Lany Poniedziałek – za oblewanie wodą grozi mandat. Ile? Fot. Tomasz ZIELINSKI/Piotr Hukalo/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czy można oblewać wodą w Poniedziałek Wielkanocny?

Zwyczaj polewania się wodą był znany już w czasach przedchrześcijańskich, świętowano wówczas nadejście wiosny, które zwiastowały zachodzące w przyrodzie zmiany. Następnie święto to przejęła religia chrześcijańska, która interpretowała je jako akt oczyszczenia.


Nie można także przemilczeć, że święto te traktowane jest jako zabawa – a przynajmniej jeszcze kilkanaście lat temu było.

Ktoś zaatakowany i bez uprzedzenia potraktowany wodą może nie być zadowolony, a nawet ma prawo wezwać policję. A wtedy polewającemu grozi mandat.

Jak przypomniała policja w 2023 roku za pośrednictwem swojej strony internetowej, "w przypadku przekroczenia zasad tradycji Lanego Poniedziałku – tzn. oblewania wodą osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. – policjanci będą zmuszeni zastosować środki przewidziane w Kodeksie Wykroczeń, czyli postępowanie mandatowe lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. 

Ale to nie koniec. Czyn taki może być zakwalifikowany nawet jako przestępstwo, a dokładnie naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby, gdzie sprawca może odpowiadać karnie. Ile pieniędzy sprawca zapłaci za taki wybryk?

W przypadku, gdy oblana zostanie osoba, która tego sobie nie życzy, sprawca może zostać ukarany grzywną, której wysokość sięga 500 złotych. Wyszczególnijmy konkretne przewinienia.

Kodeks karny wyróżnia również zachowania takie jak wlanie wody do czyjegoś domu lub mieszkania, oblanie pojazdów, a także rowerzystów i samochodów będących w stanie ruchu – jest to zagrożone taką samą karą pieniężną.

Jeszcze więcej będzie musiała zapłacić osoba, która poprzez oblanie osoby lub przedmiotu doprowadziła do zniszczenia mienia. Jeśli sprawa finał znajdzie w sądzie, nakazane może zostać zadośćuczynienie, którego wartość może przekroczyć kilka tysięcy złotych.

Jeśli więc chcecie obchodzić święto, jakim jest Lany Poniedziałek upewnijcie się, że osoby, z którymi będziecie się oblewać nie mają nic przeciwko temu oraz nie mają ze sobą przedmiotów, które woda można uszkodzić czy zniszczyć.