Nowy typ urlopu. Można odebrać aż 5 dodatkowych dni, niewielu Polaków to wie

redakcja Topnewsy
27 lutego 2024, 15:50 • 1 minuta czytania
W 2024 roku znowelizowano Kodeks pracy. W ramach zmian wprowadzono aż 5 dodatkowych urlopu opiekuńczego. Nie dotyczy on wyłącznie rodziców. Kto jeszcze może skorzystać z takiego rozwiązania?
Fot. 123 RF / zdjęcie seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zmiany w Kodeksie pracy podyktowane są dyrektywą Unii Europejskiej work life balance. W Polsce zmiany obowiązują już od 2023 roku, ale do tej pory niewielu Polaków o tym wiedziało. Przepisy jednak wprowadziły 7 dodatkowych dni wolnych w skali roku. Pisaliśmy już w Top Newsach o 2 dniach wolnych z powodu działania tzw. siły wyższej. Dodajmy jeszcze 5 dni urlopu opiekuńczego.


Z urlopu opiekuńczego może skorzystać pracownik w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Wolny dzień można wziąć na członka rodziny, w tym dziecko, rodziców lub małżonka. Tak tłumaczą to eksperci z Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2564,nowy-platny-urlop-od-pracodawcy-czym-jest-sila-wyzsza-wystarczy-sms

Warto wiedzieć, że za taki wolny dzień pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Urlop jest udzielany w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Liczba wykorzystanych dni z puli pięciu przysługujących nie ma żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynku ani urlopu na żądanie. W przypadku urlopu opiekuńczego pracodawca może poprosić pracownika o przedstawienie dokumentacji medycznej, która będzie uzasadniała nieobecność.

Wniosek o urlop trzeba złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych powodów medycznych oraz przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki.