Warto pomyśleć o tej uldze w PIT. Można odliczyć ponad 100 tysięcy złotych

redakcja Topnewsy
23 lutego 2024, 10:11 • 1 minuta czytania
Polacy ruszyli od 15 lutego do rozliczeń PIT w urzędach skarbowych w całej Polsce. Warto wiedzieć, że jest ulga, która daje możliwość odliczenia nawet 106 tysięcy złotych. Tak wysokie odliczenie występuje w przypadku podatników w związku małżeńskim, gdy każde z nich dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tysiące złotych.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Można dzięki temu odliczyć nawet 106 tysięcy złotych. Fot. Piotr Kamionka / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ulga termomodernizacyjna w PIT. Kto może z niej skorzystać i w jaki sposób?

Gdy rosną rachunki za ogrzewanie, termomodernizacja to często niezbędny kro właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej inwestują w takie opłacalne rozwiązania. Tym bardziej że można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Warto wiedzieć, kto może z niej skorzystać i jaka jest maksymalna kwota.


Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, niezależnie od formy ich zabudowy. Może chodzić o dom wolnostojący, szeregowiec albo bliźniak.

Warto wiedzieć, że mieszkania w budynkach wielorodzinnych, ani lokale przemysłowe nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2585,pit-urzad-skarbowy-zwroci-do-3-tys-zlotych-ktore-pole-zaznaczyc-w-pit

O ulgę termomodernizacyjną mogą wystąpić osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych PIT według skali podatkowej, według jednolitej 19-procentowej stawki czy też w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

By skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, nie trzeba wykazać się audytem energetycznym, ani potwierdzać, że wydatki polepszyły warunki termiczne budynku.

Ulga termomodernizacyjna to wydatki związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Termomodernizacja obejmuje to działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Można do nich zaliczyć:

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2639,pit-2024-jak-dostac-ulge-na-dziecko-sa-pewne-pulapki-poradnik

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2024 roku?

materiały budowlane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów,

Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej to 53 tysiące złotych. Wydatki, które przekraczają dochód podatnika, mogą być odliczone w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez 6 lat.

Ważna jest realizacja przedsięwzięcia w ciągu trzech lat od pierwszego wydatku, w przeciwnym wypadku ulga termomodernizacyjna musi być zwrócona.

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musimy przeprowadzić precyzyjne obliczenia w trakcie składania zeznania podatkowego.

Odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, dołączając załącznik PIT/O, w którym będą zawarte informacje o odliczeniach. Warto pomyśleć o gromadzeniu faktur VAT, które będą dowodem naszych wydatków.

Skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej możemy, odliczając ją od:

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2516,rzad-tuska-znalazl-sposob-na-podatek-od-samochodow-spalinowych

Ulga termomodernizacyjna 2024 a podatek VAT

Jeżeli wydatki były opodatkowane VAT, należy odliczyć kwotę razem z tym podatkiem, chyba że je odliczono na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli wydatki na termomodernizację przekraczają dochód (przychód) za dany rok podatkowy, trzeba odliczyć pozostałą kwotę w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek.

Należy zrealizować przedsięwzięcie termomodernizacyjne w ciągu trzech lat od pierwszego poniesionego wydatku. W przeciwnym razie ulgę termomodernizacyjną trzeba będzie zwrócić, doliczając odliczoną kwotę do dochodu (przychodu) za rok podatkowy, w którym upłynął termin trzech lat.