Jak uratować za słoną zupę? Wystarczy użyć jednego składnika i wcale nie musisz rozcieńczać
redakcja Topnewsy
27 października 2024, 06:46·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 października 2024, 06:46
Przesolenie zupy to wpadka, która może zdarzyć się każdemu. Najgorsza jest w niej perspektywa wylania całego gara buliony czy wywaru do zlewu. Wiele osób uważa, że zupę można co najwyżej rozcieńczyć wodą, ale wtedy tracimy smak i potrzebujemy nierzadko dodatkowych składników, do zagęszczenia zupy. A istnieje sposób lepszy dla smaku, lecz równie prosty. Na pewno masz w kuchni ten składnik.
Reklama.
Reklama.
Jak uratować za słoną zupę?
Rozcieńczenie wodą to ostatnia deska ratunku, zniweluje słoność, ale odbierze zupie wiele smaku. Zazwyczaj jednak mamy w domu lepszy składnik, który nada się do tego idealnie. Mowa o ziemniaku. Surowy ziemniak nie musi być częścią naszej późniejszej zupy – wystarczy surowego, obranego ziemniaka wrzucić do gotującego się wywaru i poczekać.
Po około 10-15 minutach gotowania ziemniak wchłonie część soli, co pozwoli przywrócić daniu bardziej zrównoważony smak. Następnie możemy usunąć ziemniaka, zanim przekaże on swój smak do zupy.
To nie koniec sposobów – można do zupy dodać również kwaśną śmietanę, która zadziała podobnie – to jednak jasne, że nie każda zupa nada się do zabielenia. Wystarczy wspomnieć o rosole. Jednak z pewnością możemy dodać śmietany do jarzynowej, barszczu, grzybowej i wielu innych zup. Możemy wykorzystać także mleko, jednak musimy pamiętać, że to zdecydowanie bardziej rozcieńczy wywar.
Innym trikiem jest dodanie do zupy woreczka ryżu, który również może wchłonąć część soli. A co zrobić, gdy zupa wychodzi zbyt mało gęsta, a nowych składników dodać nie możemy z powodu różnego czasu gotowania każdego z nich?
Jak zagęścić zupę?
Sposobów jest wiele, a wszystko zależy od rodzaju zupy i efektu, który chcemy uzyskać. Jeśli gotujemy np. zupę warzywną z ziemniakami, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do niej jeszcze ryż lub kaszę i tymi składnikami zupę zagęścić.
Jeśli jednak nie chcemy dodawać innych składników stałych, możemy zagęścić zupę śmietaną. Jeśli zależy nam na kremowości, możemy rozpuścić w zupie serek topiony – to sprawdzi się szczególnie przy warzywnych kremach.
Przy tradycyjnej zupie, która składa się z bulionu i jarzyn lub mięsa najlepiej sprawdzi się za to zasmażka, czyli sposób na zagęszczenie zupy, który dobrze znały nasze babcie. To proste.
Wystarczy roztopić masło (ok. 1-2 łyżki) na patelni, a następnie dodać do niego taką samą ilość mąki pszennej. Potem podsmażać, mieszając, aż masa lekko się zarumieni. Na koniec dodać zasmażkę do zupy i dobrze wymieszać, aby uniknąć grudek. Na koniec zagotować zupę przez kilka minut, aby nabrała konsystencji.