Słynna warszawska galeria handlowa będzie wyburzona?! Wiadomo, co powstanie w jej miejsce
redakcja Topnewsy
18 października 2024, 14:37·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 października 2024, 14:37
Kto widział nowy projekt planu miejscowego dla Muranowa Zachodniego, może być zaskoczony. Zamiast Domu Mody Klif widać w nim dziewięć bloków mieszkalnych. Inwestor złożył wniosek o wyburzenie galerii handlowej i przylegających do niej budynków.
Reklama.
Reklama.
Dom Mody Klif przy ulicy Okopowej to znane miejsce na mapie stolicy. W galerii handlowej możemy znaleźć sklepy luksusowych marek odzieżowych, takich jak Max Mara czy Liu Jo. Działają tam też biura podróży, apteka czy market.
Warszawa-Wola. Zamiast galerii Klif bloki mieszkalne?
Obszar, na którym jest Klif, to Muranów Zachodni. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Zgodnie z jego założeniami, w miejscu galerii Klif mają powstać bloki mieszkalne – czytamy w serwisie Raport Warszawski. Niektóre z budynków mogą mieć nawet 30 metrów wysokości.
Według serwisu Raport Warszawski zapisy w planie miejscowym pokrywają się z wizją właściciela galerii handlowej Klif. Na początku października do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczący centrum handlowego przy ulicy Okopowej.
Mowa, jak pisze RW, o planach "budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze, garażami podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, oraz likwidacji istniejącej zabudowy usługowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą".
Właściciel Domu Mody Klif planuje jego rozbiórkę
Rysunek z planem zabudowy można zobaczyć na profilu Nowi Liberałowie – Warszawa. Wynika z niego, że właściciel galerii, firma AEW Asset Management planuje rozbiórkę Domu Mody Klif oraz przylegającego do niego garażu, parkingu oraz pobliskiego biurowca.
Na miejscu obiektów ma powstać dziewięć wielorodzinnych budynków mieszkalnych z usługami handlowymi na parterze. Planowane są budynki o różnej wysokości: maksymalnie VIII-, IX-, XI- i XVIII-kondygnacyjne. Dodatkowo ma powstać pięć dwukondygnacyjnych parkingów podziemnych.
Serwis zastanawia się nad tym, że cała procedura ma być realizowana w trybie lex deweloper (tzw. Specustawa Mieszkaniowa, która ma na celu uproszczenie
i skrócenie procedur administracyjnych związanych z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi).
Dzieje się tak, mimo że obowiązuje plan miejscowy umożliwiający wyburzenie galerii i budowę nowych budynków. Na razie jednak inwestycja jest jeszcze na wczesnym etapie i nie ma jeszcze ustalonego terminu rozpoczęcia prac budowlanych.
Wniosek o nową inwestycję w Warszawie obecnie jest procedowany. Prezydent Warszawy wezwał inwestora do szczegółowego wyjaśnienia planowanych działań.