Dwa wolne dni do wykorzystania do końca roku! Wiadomo, jak to zrobić
redakcja Topnewsy
05 grudnia 2023, 10:49·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 grudnia 2023, 10:49
Kto ma dwa dodatkowe dni wolnego od pracy do wykorzystania do końca bieżącego roku kalendarzowego? To rodzice, którzy jednak muszą się pospieszyć. Oto na jakich warunkach można skorzystać z dodatkowego wolnego.
Reklama.
Reklama.
Każdy pracownik ma określoną pulę dni wolnych od pracy do wykorzystania w ciągu roku. To przede wszystkim dni ustawowo wolne, ale także urlop na żądanie czy od tzw. siły wyższej.
Czytaj także: Czy można odebrać sobie wolne za pracę w Wigilię?
Dodatkową pulę wolnych dni mają też rodzice z tytułu opieki nad dzieckiem. Muszą jednak spełnić kilka warunków. Oto one:
Dodatkowe dwa dni wolne (albo 16 godzin urlopu) na zdrowie dziecko przysługują każdej osobie, która wychowuje pociechę w wieku do 14 lat, a także rodzicom, ale i opiekunom prawnym.
W przypadku małżeństw wymiar jest wspólny. Oznacza to, że każde z małżonków może skorzystać z jednego dnia wolnego. Jeden z małżonków może też wziąć oba dni.
Jeśli ktoś jest zatrudniony na część etatu, to "zwolnienie to przysługuje mu w wymiarze godzinowym proporcjonalnie do jego wymiaru pracy. Niepełna godzina jest zaokrąglana w górę". Podobnie jest w przypadku, gdy rodzic pracuje mniej niż osiem godzin na dobę w wyniku odrębnych przepisów.
Jak skorzystać do końca roku z dwóch wolnych dni opieki nad dzieckiem?
Dwudniowy urlop na opiekę nad dzieckiem jest płatny w 100 procentach i udziela się go na wniosek pracownika, który sam wybiera, czy chce wymiar dzienny czy godzinowy. Wyjątkiem są osoby pracujące na niepełny etat.
Termin na wykorzystanie dodatkowego dnia wolnego przysługuje do 31 grudnia roku kalendarzowego. Inaczej urlop na opiekę nad dzieckiem przepadnie.
Pracodawca musi go udzielić pracownikowi, w innym przypadku narazi się na karę pieniężną w wysokości 1000 - 30 000 złotych, z powodu łamania przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.
Czy można odebrać sobie wolne za Wigilię w niedzielę?
Informowaliśmy też o tym, czy można odebrać sobie wolny dzień za Wigilię. W tym roku Dzień Niepodległości wypadał w sobotę 11 listopada. Dzięki temu pracownicy większości zawodów zyskali "bonusowy" dzień urlopu, który mogli sobie odebrać w innym terminie.
Wynika to z Art. 130.Kodeksu pracy, który mówi, że "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W praktyce wygląda to tak, że po prostu możemy mieć wolny inny dzień w tygodniu.
Wigilia w niedzielę. Nie dostaniemy dnia wolnego do odebrania
Czy dotyczy to też tegorocznej Wigilii? Niestety nie. Pomimo tego że w Wigilię zasiadamy do uroczystej kolacji, rozdajemy sobie prezenty, oglądamy "Kevina" i ogólnie traktujemy ją jak święto, to ustawowo świętem wolnym od pracy nie jest.
Nie otrzymujemy zatem wolnego do odebrania. Gdyby przypadała w dzień roboczy (od poniedziałku do piątku), pracowalibyśmy tak jak zwykle. Nasz szef może nas oczywiście wypuścić wcześniej lub w ogóle dać wolne, ale nie ma takiego obowiązku.