"Wakacje od ZUS będą hitem". Będzie można odebrać sporą kwotę

Rafał Badowski

18 czerwca 2024, 16:55 · 2 minuty czytania
Przedsiębiorcy będą mogli "odebrać" około 1600 - 1700 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tyle ma wynieść zysk z tzw. wakacji składkowych od ZUS. Oto warunki, które trzeba spełnić. Znany jest też termin wakacji od składek.


"Wakacje od ZUS będą hitem". Będzie można odebrać sporą kwotę

Rafał Badowski
18 czerwca 2024, 16:55 • 1 minuta czytania
Przedsiębiorcy będą mogli "odebrać" około 1600 - 1700 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tyle ma wynieść zysk z tzw. wakacji składkowych od ZUS. Oto warunki, które trzeba spełnić. Znany jest też termin wakacji od składek.
Wakacje składkowe od ZUS. Kiedy można je wziąć? Fot. Bartłomiej Magierowski / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak? W sprawie warunków tzw. wakacji składkowych od ZUS trzeba pamiętać o kilku kwestiach. O sprawie pisze Business Insider Polska. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składowych, czyli zwolnienia z opłacania składek ZUS od 1 listopada 2024 roku. Ulga dotyczy tych mikroprzedsiębiorców, którzy spełnią określone w ustawie warunki


Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, w danym miesiącu nie będą musiały odprowadzać składek ZUS. Chodzi o składkę emerytalną, rentową, wypadkową i chorobową oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki za przedsiębiorców w tym przypadku będą pochodzić z budżetu państwa, a więc złożą się na nie wszyscy podatnicy. – Wakacje od ZUS będą hitem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z ulgi będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln przedsiębiorców – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy i partner zarządzający LTCA. Z wakacji składkowych od ZUS skorzystają mikroprzedsiębiorcy niezależnie od formy opodatkowania (skala PIT, liniowy PIT, ryczałt), którzy spełnią następujące warunki:

  • złożą elektronicznie wniosek do ZUS i wskażą w nim, za jaki miesiąc chcą skorzystać z ulgi,
  • zgłosili do ubezpieczeń nie więcej niż 10 ubezpieczonych,
  • w ostatnich dwóch latach w ogóle nie osiągnęli przychodu z działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych osiągnęli roczny przychód z działalności gospodarczej nieprzekraczający 2 mln euro.

Przepisy mają wejść w życie dopiero w listopadzie 2024 roku, bo zostały odroczone o cztery miesiące. Niektórzy jednak mogą nie spełnić warunków, a niektórym "wakacje składkowe" mogą się zwyczajnie nie opłacać. Bardzo duże kłopoty będą mieć przedsiębiorcy, którzy korzystają z pomocy de minimis, udzielanej w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej.

Zwolnienie ze składek ZUS musi się mieścić w dozwolonym limicie pomocy de minimis. Chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców, którego nie trzeba zgłaszać do Komisji Europejskiej. Obecnie maksymalna kwota takiej pomocy nie może przekroczyć 300 tysięcy euro brutto w ciągu trzech lat.

Przedsiębiorca za miesiąc, w którym został objęty zwolnieniem z opłacenia składek, będzie musiał złożyć deklarację rozliczeniową. Trzeba ją będzie dostarczyć do 20 dnia kolejnego miesiąca – czytamy w Business Insider Polska.