O tym, że alkohol nie jest zdrowy wie każdy, nawet smakosze różnych wydań tego napoju. Mało kto wie jednak, że wystarczy regularnie spożywać 10 g etanolu, by poważnie zaszkodzić sercu i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Ale nie tylko alkohol nas truje. Eksperci wyróżnili trzy napoje, których wcale nie powinniśmy pić. Jeden z nich chętnie wciskamy dzieciom. O jaki chodzi?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nie dziwi fakt, że jako najgorszy do spożywania napój ekspertka wyróżniła alkohol. Są jednak o wiele bardziej podstępne produkty, o których fatalnym wpływie na zdrowie większość z nas nie ma pojęcia.
Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy w rozmowie z Express.co.uk ostrzegała, że istnieje grupa napojów, które wyjątkowo uderzają w serce. Łączy je bardzo wysoka zawartość cukru.
Wymieniła trzy główne, a wśród nich:
energetyki,
owocowe napoje gazowane,
mleka smakowe.
Jak twierdzi ekspertka, w jednym przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2016 r. spożycie napojów słodzonych o dużej zawartości cukru zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 proc. i zawału serca o 22 proc.
Głównymi składnikami napojów energetycznych są kofeina oraz tauryna, zawierają również mnóstwo cukru, a takie połączenie może być zabójcze dla serca.
Przypomnijmy, że w związku z występującymi zagrożeniami Sejm zakazał w Polsce sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia. Napoje gazowane również nam nie służą – to praktycznie sam cukier.
Rodzice często jednak wpadają w pułapkę smakowego mleka, sugerując się tym, że mleko bogate jest w wapń i fosfor. Tymczasem "mleko smakowe" to w rzeczywistości pełny cukru i barwników napój, który niewiele ma wspólnego ze zdrowiem. Co więc pić, by odpowiednio nawodnić organizm i sobie nie zaszkodzić?
Śmiało można sięgać po wodę, jednak na organizm dobrze wpłyną soki warzywne, herbata oraz kawa spożywana z umiarem. Napoje te zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób serca o 45 proc. A jakie są zasady odpowiedniego nawodnienia?
Oto najważniejsze zasady dotyczące ilości spożywanej wody dziennie:
Dorosły człowiek powinien pić około 2-3 litrów wody dziennie.
Podczas wysiłku fizycznego lub w upalne dni należy zwiększyć ilość spożywanej wody.
Staraj się pić wodę regularnie przez cały dzień, a nie tylko w dużych ilościach na raz.
Pamiętajmy, że inne napoje, takie jak herbata czy kawa, nie zastępują w pełni wody. To ona jest najlepszym źródłem nawodnienia.