Choć w tej zagadce mamy do dyspozycji cztery kieliszki, to nie ma to nic wspólnego z alkoholem, lecz z matematyką. Nie ma też mowy o żadnych procentach czy promilach. Potrzebny nam będzie kreatywny umysł, odpowiednie rekwizyty i możliwe, że coś do pisania.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jeżeli takie zadania byłyby na lekcjach matematyki (kieliszki można oczywiście zastąpić szklankami), to uczniowie chętniej by się uczyli. Wiedzieliby, że różne wzory i teorie można potem rzeczywiście wykorzystać w prawdziwym życiu. Jak jest w tym przypadku?
Zagadka z 4 kieliszkami ekscytuje internautów. Spróbuj ją rozwiązać, bez podglądania
Treść zagadki jest w miarę jasna: mamy cztery kieliszki i należy je wszystkie odwrócić do góry nogami. Jest jednak haczyk: w każdym ruchu musimy odwrócić trzy kieliszki. Jaka jest minimalna liczba ruchów? Ponoć nawet sztuczna inteligencja sobie z tym nie poradziła!
W poniższym filmiku znajdziemy kilka rozwiązań tego problemu, a pod nim opisałem jedno z nich. To takie, że tak powiem, rozważania "na czuja", czyli po prostu główkujemy i żonglujemy kieliszkami - możemy w tym celu użyć tych, co mamy w szafce i popróbować na żywo.
Autor filmiku z kanału MindYourDecisions wywnioskował (tutaj przydała się właśnie silnia i kombinatoryka prosto od królowej nauk), że w każdym ruchu są możliwe tylko cztery różne sposoby ułożenia kieliszków i wszystkie sprowadzają się do tego, że jeden lub dwa kieliszki będą stać na nóżce, a reszta będzie odwrócona do góry nogami.
Można na to wpaść też bez obliczeń. Generalnie zawęża nam to liczbę kombinacji, ale wciąż trzeba opracować kolejność naszych manewrów. Zwróćmy też uwagę na to, że nie musimy tylko odwracać kieliszków o tym samym położeniu, czyli np. równocześnie można odwrócić dwa i postawić jeden.
Można tego dokonać w czterech ruchach. Pierwszy jest zawsze ten sam i nie mamy innego wyjścia: musimy odwrócić trzy kieliszki. W drugim ruchu trzeba odwrócić dwa kieliszki do początkowej pozycji i jeden (ten na nóżce) do góry nogami. W rezultacie dwa kieliszki są odwrócone i dwa stoją normalnie.
W trzecim podejściu robimy analogiczny ruch i tym sposobem już tylko jeden kieliszek jest odwrócony, a trzy stoją na nóżce - na koniec odwracamy je do góry nogami. I tyle, cztery ruchy. Dociekliwym polecam też sam filmik, bo jest tam naprawdę kilka ciekawych sposobów i wzorów, które pokazują uniwersalność zastosowań matematyki w nawet tak nietypowych łamigłówkach.
Filmik na YouTube został wyświetlony ponad 173 tys. razy i ma setki komentarzy z różnymi sposobami rozwikłania problemu. Niektórzy internauci wykorzystywali też algebrę liniową czy wiedzę z programowania, by zamienić kieliszki stojące i odwrócone na 0 i 1 (faktycznie wtedy przypomina to podstawę działania komputerów), co ułatwiło im dojście do tych samych rezultatów.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.