Reklama.
  • To jedno z najrzadszych imion, którego nikt od 2023 r. w Polsce nie nadał żadnej dziewczynce
  • Znaleźliśmy również inne kobiece imię, nienadane od 50 lat
  • Większość z nas nigdy nie słyszała żadnego z tych dwóch imion – mają w sobie moc
  • Imię, które znaczy "Bóg jej daje" lub "ona daje Bogu"

    Imię to jest naprawdę rzadkie. Jeśli dziś spotkacie kobietę o tym imieniu, zapewne będzie to osoba starsza, bo od wielu lat nie jest popularne, a od 2023 r. nikt nawet nie nazwał tak dziecka. Może warto byłoby przypomnieć sobie o takich reliktach przeszłości, które kryją w sobie wielką moc. Znane są w Polsce imiona nawiązujące do Boga jak Bogusław czy Bogusława – oznaczają one ten/ta, który/a sławi Boga.

    Jednym z najrzadszych obecnie imion o podobnym znaczeniu jest kobiece imię Bogda. To imię pochodzenia starosłowiańskiego, które oznacza: "Bóg jej daje", lub "Bogu daje". Jest jednym z wariantów imienia "Bogdana" oraz żeńskim odpowiednikiem imienia "Bogdan", które akurat jest znanym do dziś męskim imieniem.

    Z jakiegoś powodu Bogda została wyparta przez popularniejszą Bogusławę i do dziś znamy "Bogusie", ale zapewne niewielu z nas miało przyjemność poznać w swoim życiu jakąś Bogdę. Jakie są osoby noszące to imię?

    Mówi się, że przede wszystkim to silne kobiety, bo w końcu niosą w sobie dar Boga lub podarowują swoje życie Bogu. Są bardzo wytrwałe w dążeniu do celu, choć bywają nadmiernie uparte.

    Czytaj także:

    Charakteryzują je silna wola i potrzeba przewodzenia innym, dzięki czemu często wchodzą w rolę liderek. Bogdy to kobiety o niezwykłej odwadze, które nie boją się podejmowania ryzyka. Świetnie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Ale to nie koniec rzadkich, ciekawych imion. Mamy dla Was jeszcze jedno imię, które nosi tylko jedna kobieta w Polsce!

    Kobiece imię zapomniane od 50 lat

    Ostatni raz to imię nadano w Polsce ponad 50 lat temu. Od tego czasu nie nazwano tak żadnej dziewczynki. Zostało ono nadane w 1971 r. i z oficjalnych rejestrów wynika, że nosi je tylko jedna kobieta w Polsce. Jak brzmi to rzadkie imię? Chodzi o imię Neosława. Kobieta, która je nosi nie potrafiła wyjaśnić, skąd się wzięło i o pomoc zwróćiła się nawet do Rady Języka Polskiego.

    "Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów. 

    Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 r. w Rawie Mazowieckiej)" – brzmiał fragment jej wiadomości na stronie RJP.

    "Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku" – napisała w odpowiedzi prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa.