Naukowcy badający kobiety w ciąży przyjrzeli się wiekowi biologicznemu ich organizmów. Wnioski okazały się bardzo znaczące. Każde dziecko dodatkowo postarza kobietę. I nie chodzi tu o zmarszczki czy cienie pod oczami z niewyspania przy niemowlaku. Mowa o wieku biologicznym. Wykazali, że organizmy kobiet, które były w ciąży, były biologicznie starsze od organizmów kobiet, które w ciąży nie były, nawet jeśli ich wiek metrykalny był ten sam.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jeszcze parę lat temu o ciąży mówiono wyłącznie w samych superlatywach, wskazując, że to wręcz idealny czas dla kobiecego organizmu. Powtarzano także słowa: "ciąża to nie choroba", by przekonać ciężarną, że przecież może żyć właściwie według normalnego trybu, co nie jest zgodne z prawdą. Sama ciąża chorobą nie jest, ale wiele jej objawów godzi w komfort życia i zdrowie.
Dzisiaj w rozmowie o świadomym i planowanym macierzyństwie coraz częściej mówi się wprost także o tym, że ciąża jest obciążeniem dla organizmu, niezależnie od wieku matki.
Pielęgnowanie rosnącego płodu stymuluje szereg zmian fizycznych, hormonalnych i chemicznych, które odbijają się na wszystkich ważniejszych narządach i w niektórych przypadkach mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne.
Nie musimy jednak sięgać po przykłady zdrowotnych zaburzeń w trakcie ciąży. Naukowcy zbadali, że nawet zdrowa ciąża w ciele zdrowej kobiety powoduje negatywne zmiany, a dokładnie postarza jej organizm.
Naukowcy z Yale School of Medicinie po analizie badań doszli do wniosku, że ciąża przyspiesza starzenie organizmu i może zwiększyć wiek biologiczny nawet o 2 lata, ale jest to zmiana odwracalna. W okresie poporodowym wszystko wraca do normy.
Innego zdania są za to naukowcy z Harvard Medical School, którzy pobrali próbki krwi od kobiet spodziewających się dziecka i zbadali je pod kątem subtelnych zmian epigenetycznych.
Badając poziom metylacji DNA, doszli oni do wniosku, że stres związany z ciążą mógł spowodować, że wiek biologiczny kobiet wzrósł szybciej niż wiek chronologiczny. Z powyższych badań wynika, że wiek, o który starzeje się organizm kobiety, jest naprawdę znaczący, ale zmiany cofają się wraz z porodem i karmieniem piersią.
Inaczej uważają eksperci z Mailman School of Public Health na Columbia University, którzy przeprowadzili badania na 1735 młodych mieszkankach Filipin. Wykazali, że organizmy kobiet, które były w ciąży, były biologicznie starsze od organizmów kobiet, które w ciąży nie były, a panie, które miały za sobą więcej ciąż były biologicznie starsze od koleżanek, które rzadziej zachodziły w ciążę. Zmiany były nieodwracalne.
Jednak postarzenie organizmu nie przekraczało 3 miesięcy.
"Nasze badania sugerują, że ciąża przyspiesza biologiczne starzenie się i widać to już u młodych wysoce płodnych kobiet. To również pierwsze badania, w czasie których śledziliśmy te same kobiety przez długi czas, łącząc każdą z ciąż ze zmianami wieku biologicznego" – powiedział doktor Calen Ryan.
Co ciekawe, związek pomiędzy ciążą, a przyspieszoną pracą zegara epigenetycznego istniał nawet po uwzględnieniu wielu innych czynników wpływających na przyspieszenie biologicznego starzenia się, takich jak palenie, status społeczno-ekonomiczny czy genetyka.