Większość z nas – jeśli jest szczęśliwymi posiadaczami balkonu – właśnie tam wystawia pranie do wyschnięcia. I pewnie większości z nas nigdy nie przyszłoby do głowy, że robi coś źle, a tym bardziej, że naraża się na kary finansowe. Tymczasem w Polsce można dostać mandat za wywieszanie prania na balkonie, ale w konkretnych przypadkach. Ostrzegamy, byś uniknął kary sięgającej nawet 500 złotych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak większość Polaków wywieszasz pranie na balkonie? To błąd
Wysokie temperatury zachęcają nas do tego, by wywieszać pranie na balkonie. Nie dość, że to szybki sposób, to dzięki niemu możemy uniknąć zaparowanego czy zastawionego suszarką mieszkania.
I trzeba przyznać, że zgodnie z polskim prawem nie ma oficjalnego zakazu wywieszania prania na balkonie. Mandat można jednak dostać w konkretnych przypadkach, gdy nie zachowamy ostrożności. Czyli kiedy?
Wyjaśnia to art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim: "Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".
Mandat w wysokości 500 złotych grozi nam w dwóch sytuacjach.
Gdy z ubrań, które rozwiesiliśmy intensywnie kapie woda, spadając na balkon sąsiadów pod nami. Gdy suszarka wraz z ubraniami byłaby na tyle ciężka albo stała w taki sposób, że mogłaby spaść na przechodniów czy balkon sąsiadów.
Co ciekawe, możliwa jest również sytuacja, w której sąsiadom tak przeszkadza wywieszone na naszym balkonie pranie, że zbierają podpisy, składają wniosek do spółdzielni mieszkaniowej, a ta dokonuje zmian w regulaminie, zapisując tam, że prania wywieszać nie można.
Co ciekawe, w sytuacji, gdy któryś z mieszkańców bloku, mimo upomnień nadal rozwiesza pranie na balkonie, wspólnota może wykorzystać art. 16 Ustawy o własności lokali. Przepisy mówią m.in. o tym, że ma ona prawo zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.