Jak już informowaliśmy w TopNewsach, na adopcję czekają trojaczki, porzucone przez rodziców w szpitalu. Okazuje się, że wszyscy są tej samej płci – na nowych rodziców czeka trójka małych chłopców. Jest jeden warunek – gmina oraz szpital apelują, by ich nie rozdzielać. Ale o adopcję starać się mogą rodziny z całej Polski. To nie koniec ważnych informacji o chłopcach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Trojaczki czekają na nową rodzinę – znamy warunek adopcji
Rozpoczęły się poszukiwania nowego domu dla trojaczków. – Znalezienie rodziny zastępczej dla trójki takich maluchów, a to prawie trzymiesięczne dzieci, będzie na pewno dużym wyzwaniem" – powiedziała Sylwia Walaszek-Banuch, kierownik działu pieczy zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie w rozmowie z radiem RDN.
Ważne jest, że jako rodzice adopcyjni mogą zgłaszać się pary z całej Polski. Jednak na ten moment dzieci z rodziny zastępczej mają wrócić do powiatu tarnowskiego.
– Otrzymaliśmy informację z powiatu, w którym na chwilę obecną się wychowują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie konieczność zabezpieczenia ich na terenie miasta w rodzinie zastępczej – przekazała Walaszek-Banuch.
Dla przyszłych rodziców na pewno ogromne znaczenie będzie miało to, że trójka dzieci jest w pełni zdrowa. Należy jednak pamiętać, że urodziły się jako wcześniaki w ciąży mnogiej, co nie wyklucza problemów zdrowotnych w przyszłości.
To chłopcy o imionach – Wiktor, Kacper i Oskar. Ze względu na to, że sytuacja rodzin zastępczych w powiecie tarnowskim jest trudna, opieka społeczna rozszerzyła poszukiwania nowych rodziców na całą Polskę.
"W tym momencie mamy sześcioro dzieci ponad stan w placówkach. Ostatnio nasze dwie rodziny zawodowe wyraziły zgodę na przejęcie opieki nad kolejnymi dziećmi ponad te, które już posiadały. Zgodnie z ustawą rodzina zawodowa może mieć troje dzieci natomiast dwie nasze rodziny posiadają ich piątkę " – przekazała Sylwia Walaszek-Banuch.
W Tarnowie jest obecnie 80 rodzin zastępczych, które mają pod opieką w sumie 117 dzieci. W 45 rodzinach spokrewnionych wychowuje się 60 dzieci, w 28 rodzinach niezawodowych – 36, a w siedmiu zawodowych rodzinach zastępczych przebywa 24 dzieci.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Kto może ubiegać się o adopcję? Jak już pisaliśmy, przyszli opiekunowie mogą pochodzić z każdego regionu Polski i powinni mieć możliwość zaadoptowania trójki dzieci. To podstawa, co nie oznacza, że adopcja się powiedzie – procedura adopcyjna jest długa i szczegółowa. Kandydaci przede wszystkim nie mogą być karani, muszą cieszyć się dobrym stanem zdrowia i przejść specjalne szkolenie. Proces przygotowawczy trwa do dwóch miesięcy.
Co ciekawe, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęło specjalną ustawę, która ma zachęcić pary do adopcji. Dzięki niej osoby, które zdecydują się zostać rodzicem dla porzuconych dzieci, mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 1000 złotych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca.
Warto dodać, że zgodnie z obowiązującym prawem zawodowa rodzina zastępcza może wziąć pod opiekę maksymalnie troje dzieci. Ze względu na zbyt małą liczbę osób gotowych do przygarnięcia dzieci, ta regulacja nie zawsze jest przestrzegana.
Każdego, kto chciałby stworzyć ciepły dom dla trzech niemowlaków, zachęcamy do zgłaszania się do przedstawicieli CUS pod nr tel. 14 688 20 50 lub 14 688 20 57.