Chociaż wszelkie święta powinny być celebrowane w gronie najbliższych i rodzinnej atmosferze, to faktem jest, że takie okazje bywają dla naszych relacji największym testem. Jak nie zwariować w Święta? Psychologowie wskazali 5 rzeczy, których szczęśliwe pary w święta nigdy nie robią. Nie dla dobra świąt, a dla samych siebie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
5 rzeczy, których szczęśliwe pary nie robią w Święta
Terapeuci wyróżnili 5 rzeczy, których możemy nauczyć się od par w zdrowych związkach – chociaż są to prawdy uniwersalne, to zachowania można bardzo łatwo umieścić w kontekście świąt. A te wywołują w nas nierzadko stres i presję – wtedy o konflikt w związku nietrudno. Skupmy się więc na tym, jakich zachowań unikać, by cieszyć się szczęśliwym związkiem w święta i poza nimi.
1. Nie zostawiają obowiązków na głowie jednej osoby
Nigdy. Szczęśliwe pary, jak mówią terapeuci, to te, które wiedzą, że mogą na sobie polegać zawsze, ale jednocześnie nie wykorzystują siebie nawzajem. Umieją podzielić się obowiązkami domowymi i przygotowaniami do ważnych okazji.
Tak panowie – czasy, w których zajmowanie się domem było wyłącznie obowiązkiem kobiety, na szczęście dawno się skończyły. A jeśli w swoim związku nie pilnujecie podziału 50/50 nie dziwcie się frustracjom partnera i ciągłym awanturom wybuchającym z "nie wiadomo jakiego" powodu. To jest ten powód. Bądźcie partnerami, a nie panami–służącymi.
2. Gdy w rodzinną scysję wtrącony zostaje ich partner, nie stają po jego stronie (bo np. boją się teściowej czy rodziców)
Świąteczne spotkania bywają napięte. Nierzadko, gdy przy stole spotka się wiele osób o różnych poglądach i odmiennych temperamentach może dojść do dyskusji, która przerodzi się w kłótnie.
Często szczególnie trudne relacje wiążą nas z naszymi rodzicami bądź teściami. Dobre pary to takie, które są wobec siebie lojalne i w konfliktach z innymi trzymają swoją stronę. Zaangażowany i dojrzały partner powinien stanąć po twojej stronie, nawet jeśli to może oznaczać konflikt z jego rodzicami czy teściami. To wy jesteście drużyną i powinniście dbać o swój wzajemny komfort, reagując gdy ktoś okaże brak szacunku.
Czytaj także:
3. Mają czas dla wszystkich, tylko nie dla siebie nawzajem
Chociaż trzeba zająć się dziećmi, które akurat mają wolne, przygotować obiad, pojechać do rodziny albo zrobić inne ważne rzeczy, pamiętają, że w czas wolny ostatecznie najważniejsi są oni dla siebie.
Umieją wyznaczyć priorytety i odsunąć inne rzeczy na bok, ale dzielą się też obowiązkami, więc obydwoje równo walczą o czas dla swojej drugiej połówki. Wiedzą, że praca nad związkiem nigdy się nie kończy i wykorzystują każdy moment, by dać sobie znać, że są zaangażowani.
4. Zapominają o czułości
W świątecznej gorączce może zabraknąć czasu na wyjście na randkę, ale nie zabraknie go nigdy na przelotny pocałunek, złapanie za rękę w czasie rozmowy, przytulenie przed wyjściem z domu, pogładzenie kogoś po włosach. Małe czułe gesty sprawiają, że czujemy się blisko partnera, ale także budujemy napięcie seksualne.
5. Chowają urazę i udają, byleby wyjść na szczęśliwe małżeństwo
Nieszczęśliwe pary pozwalają, aby frustracje i rozczarowania tworzyły dystans między nimi, podczas gdy szczęśliwe "akceptują, że ani oni, ani ich partnerzy nie są idealni" – twierdzą psychologowie.
Partnerzy są gotowi przeprosić i wybaczyć. W relacji niemożliwe jest niepopełnianie błędów, dlatego umiejętne komunikowanie swoich potrzeb partnerowi, wybaczanie i poprawianie swojego zachowania jest kluczem do sukcesu w związku.