Za żadne skarby świata nie możesz wyrzucić wielkanocnej palmy. Co można z nią zrobić i dlaczego?
redakcja Topnewsy
26 marca 2024, 16:01·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 marca 2024, 16:01
Palma wielkanocna to nieodłączny element kojarzony z Wielkanocą. Sprawdź, jaka jest jej symbolika i jakie przesądy są z nią związane. Kluczowe jest to, że palmy wielkanocnej za żadne skarby świata nie powinieneś po prostu wyrzucać jej na śmietnik. To zabiera szczęście z domu.
Reklama.
Reklama.
Palma wielkanocna – możesz ściągnąć na siebie szczęście
Palma wielkanocna jeden z najpopularniejszych symboli Wielkanocy. Chociaż jest ważna przede wszystkim w religii katolickiej, to ma także swoje znaczenie pochodzące jeszcze z ludowych wierzeń.
Mówiono, że w zależności od tego, co zrobimy z palmą, możemy ściągnąć na nasze domostwo szczęście lub niedostatek. Przesądy związane z palmą miały zapewnić dobrostan na kolejny rok.
Co należało robić, żeby palma wielkanocna przyniosła nam obfitość?
Kobiety przed wiekami pilnowały, by nie trzymać palmy do góry nogami. Odwrócona miała bowiem przynosić nieszczęście.
Jeśli chciało się zapewnić urodzajne zbiory należało wbić palmę wielkanocną na zasiane pole. Jeśli chciało się uchronić zwierzęta np. krowy przed chorobami należało je nakarmić palmami na bazie gałązek wierzby.
By chronić dom przed klątwami należało wbić mały krzyżyk z palmy w intencji ochrony przed klęskami i dobrych plonów. Robiono to w Poniedziałek Wielkanocny.
Co ciekawe, jedną bazię pochodzącą z palmy wielkanocnej spożywali także gospodarze i ich dzieci. Miał być to przepis na dobre zdrowie.
Tuż po poświęceniu palmy w Niedzielę Palmową, trzeba obejść wszystkie kąty w swoim domu i uderzyć w nie palmą. Przyniesie nam to dostatek i bogactwo. Takie tradycje i rytuały znały nasze babcie, a co dziś najlepiej zrobić z palmą po Wielkanocy?
Co zrobić z poświęconą palmą?
Zdecydowanie nie możemy jej wyrzucać – tego zakazuje zarówno Kościół Katolicki, jak i wiele teorii mówiących o tym, że wyrzucenie symbolu odrodzenia, którym jest palma, ściągnie na nas nieurodzaj.
Tradycja chrześcijańska mówi, że poświęcone gałązki warto wykorzystać do stałej dekoracji domu. Można na przykład wetknąć palmę za obraz religijny wiszący na ścianie lub za krucyfiks. Niektórzy jednak wolą pozbyć się palemki z domu po świętach.
Religia katolicka dopuszcza odniesienie palm do kościoła. Co dalej z nimi? Według starej tradycji popiół na Środę Popielcową otrzymuje się ze spalenia palm wielkanocnych pobłogosławionych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Istnieje także metoda związana z tradycyjnym cyklem natury, jednak niebędąca w sprzeczności z tradycją chrześcijańską. Zgodnie z nią palmy wielkanocne można spalić lub zakopać w ziemi. Ogień może być ogniem oczyszczenia z grzechu. A zakopanie w ziemi, które w efekcie da rozkład palmy to symbolika kruchości naszego życia na ziemi.