Czy to prawda, że ziemniaki tuczą i są niezdrowe? Ile mają kalorii? Czy czarny PR, który robią im dietetycy jest słuszny? Sprawdź, jakie są skutki jedzenia ziemniaków, a także kto i dlaczego powinien ich unikać. Jak się okazuje, choć Polacy uwielbiają ziemniaki, to według GUS-u w ostatnich latach jemy ich coraz mniej.
Reklama.
Reklama.
Obalamy największy mit dotyczący ziemniaków
Mitem jest przekonanie o szkodliwości ziemniaków w diecie. Ziemniaki nie tylko dostarczają liczne wartości odżywcze, ale także w połączeniu z chudym mięsem i warzywami mogą stanowić pyszny, pełnowartościowy i dietetyczny posiłek. Odpowiednio przygotowane danie z ziemniakami może być integralną częścią zdrowej diety. W tym tekście przekonasz się, jakie są skutki jedzenia tego warzywa.
Wartości odżywcze ziemniaków
Wartości odżywcze ziemniaków są często niedoceniane, mimo że są one bogatym źródłem witamin i składników odżywczych. Ziemniaki zawierają szereg korzystnych składników, w tym:
Witaminę C – zaledwie cztery ziemniaki są wystarczające, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ta substancja wspiera odporność i zdrowie skóry.
Witaminy z grupy B – składniki te wpływają korzystnie na układ nerwowy i regulują procesy przemiany węglowodanów, wspomagając ogólną równowagę organizmu.
Błonnik – obecny w ziemniakach błonnik wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego, wspomagając prawidłowe trawienie i absorpcję składników odżywczych.
Składniki mineralne – magnez, fosfor, potas, wapń, żelazo są kluczowe dla utrzymania zdrowia. Te minerały pomagają obniżyć ciśnienie krwi, są niezbędne do budowy kości i zębów, a także wspierają zdrową skórę, włosy i paznokcie.
Trzeba podkreślić, że ziemniaki są wartościowym i nieodłącznym elementem diety, dostarczającym organizmowi niezbędnych substancji dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Ziemniaki tuczą. Ile tak naprawdę mają kalorii?
Odkryto, że wbrew powszechnej opinii ziemniaki są niskokalorycznym składnikiem, mającym nawet pięć razy mniej kalorii niż kasze i makarony. Wartości kaloryczne młodych ziemniaków wynoszą zaledwie 69 kcal na 100 gramów. W przypadku ziemniaków starych jest to 85 kcal na 100 gramów. Wszystko wskazuje na to, że ziemniaki są znacznie mniej kaloryczne niż biały ryż. Ten z kolei na 100g dostarcza aż 365 kcal.
Oprócz swojej niskiej kaloryczności ziemniaki cechują się także łatwością trawienia oraz wysoką przyswajalnością. Zawierają minimalne ilości tłuszczu, co sprawia, że są lekkim i zdrowym składnikiem diety.
Warzywo to ma działanie zasadotwórcze, co oznacza, że pomaga zniwelować kwasotwórcze działanie po spożyciu mięsa. To istotne, ponieważ równowaga kwasowo-zasadowa organizmu odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Dzięki tym właściwościom ziemniaki stają się atrakcyjnym wyborem dla osób dbających o zdrową i zrównoważoną dietę.
Czytaj także:
Kto powinien ograniczyć bądź wyeliminować ziemniaki z diety?
W Polskiej kuchni dostępnych jest ponad 100 odmian ziemniaków, z których każda wyróżnia się charakterystycznymi właściwościami kulinarnymi. Podział ten dokonuje się głównie ze względu na zastosowanie w kuchni. Oto cztery podstawowe grupy ziemniaków:
Typ kulinarny A – Sałatkowy: Ziemniaki tej grupy, po ugotowaniu, zachowują swoją integralność i nie rozpadają się. Są idealne do przyrządzania sałatek, dodając im konsystencji i smaku.
Typ kulinarny B – Ogólnoużytkowy: To uniwersalna grupa ziemniaków, najczęściej spotykana w kuchni. Nadają się do różnorodnych metod przyrządzania, takich jak pieczenie czy smażenie. Ze względu na swoją konsystencję doskonale sprawdzają się również do przygotowywania puree, łatwo ulegając rozgniataczowi.
Typ kulinarny C – Lekko mączysty: Ziemniaki z tej grupy po ugotowaniu rozpadają się, a ich miąższ staje się lekko suchy. Doskonale nadają się do przyrządzania frytek, placków ziemniaczanych i puree o delikatnej konsystencji.
Ostrzeżenie: Ze względu na wysoką zawartość potasu w ziemniakach, osoby z niewydolnością nerek powinny unikać ich spożywania. Spożywanie tego warzywa powinny ograniczyć również osoby cierpiące na reumatyzm, ponieważ może to prowadzić do sztywności stawów. Dlatego tak ważne jest, żeby dostosować spożywanie ziemniaków do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.