Unia Europejska chce wprowadzić ograniczenia w płatnościach gotówkowych. Gdy przekroczą 10 tysięcy euro (około 43 tysięcy złotych), powinny być przeprowadzane za pomocą rachunku bankowego – uważa Wspólnota. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 2027 roku. Znane tez w tej sprawie jest stanowisko ministra finansów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Skąd takie regulacje? Już w styczniu rada i parlament Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie co do części pakietu na rzecz przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Ma to chronić obywateli Unii Europejskiej i unijny system finansowy między innymi przed finansowaniem terroryzmu – podaje serwis dlahandlu.pl.
Jak proponuje Unia Europejska, w całej wspólnocie ma obowiązywać maksymalny limit płatności gotówkowych wynoszący 10 tysięcy euro. Ma to utrudnić przestępcom pranie brudnych pieniędzy.
Mało tego, chętne państwa członkowskie UE będą mogły dodatkowo obniżyć ten limit. Ponadto zobowiązane podmioty Unii będą musiały zidentyfikować i zweryfikować tożsamość osoby, która dokonuje transakcji gotówką w kwocie 3 tysiące - 10 tysięcy euro.
W tej sprawie wypowiedział się już minister finansów Andrzej Domański. Argumentował on w odpowiedzi, że rząd uznaje za zasadne wzmocnienie i ujednolicenie ram prawnych Unii Europejskiej w obszarze zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Zdaniem przedstawiciela gabinetu Donalda Tuska, to rozwiązanie dające szansę na likwidację istniejących luk i uszczelnienie aktualnych regulacji.
– Zgodnie z art. 59 ust. 1 projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (AMLR) przedsiębiorcy prowadzący obrót towarami lub świadczący usługi będą mogli dokonywać płatności lub akceptować płatności w gotówce o wartości nieprzekraczającej równowartości 10.000 EUR – potwierdził Andrzej Domański.
Czytaj także:
Minister zwrócił uwagę na wyjątki od tej reguły. "Ograniczenie wprowadzone na mocy art. 59 ust. 1 AMLR nie znajdzie zastosowania do płatności niezwiązanych z prowadzoną działalnością zawodową dokonywanych pomiędzy osobami fizycznymi oraz do płatności dokonywanych w placówkach instytucji kredytowych, instytucji pieniądza elektronicznego oraz instytucji płatniczych (art. 59 ust. 4 AMLR)" – napisał.
"Ponadto, przewidziano możliwość zawieszenia stosowania ww. ograniczeń w dokonywaniu oraz akceptowaniu płatności gotówkowych w przypadku zaistnienia okoliczności związanych z tzw. „siłą wyższą” (art. 59 ust. 6a AMLR)" – dodał szef resortu finansów.
Minister odpowiedział też na pytanie, czy rząd Donalda Tuska chce dodatkowo obniżyć ten limit. "W ocenie Ministerstwa Finansów ta kwestia powinna być jeszcze przedmiotem analizy" – zaznaczył.