Każdy opiekun zgodzi się, że psy są na swój sposób mądre. Owszem, nie skomponują opery i nie skonstruują układu scalonego... ale przecież większość z nas też tego nie potrafi. Ocenianie ich w sposób ludzki jest więc trochę niesprawiedliwe. Dlatego Stanley Coren, profesor psiej psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, spojrzał na to inaczej i określił własne wyznaczniki inteligencji czworonogów, które też zdaniem niektórych, są krzywdzące.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nie ma testów IQ dla psów, dlatego profesor w swojej książce "Inteligencja psów" dzieli psią inteligencję na trzy aspekty: inteligencję instynktowną, inteligencję adaptacyjną oraz inteligencję pracy i posłuszeństwa. Swój ranking oparł gównie na tym ostatnim typie, bo można to najłatwiej sprawdzić.
Co świadczy o tym, że dana rasa psa jest inteligentna? Jest posłuszna człowiekowi
Stanley Coren nie stworzył rankingu tylko na podstawie własnych obserwacji - przeprowadził ankietę wśród 208 psich trenerów w Ameryce Północnej. Opublikował to w książce w 1994 roku, która potem została wznowiona w 2006 r.
Przez lata efekty jego pracy zostały w większości potwierdzone przez inne pomiary inteligencji u psów, ale niektórzy badacze kognitywistyki i psi trenerzy nie zgadzają się z tym rankingiem.
Poniższa lista jest podzielona na sześć grup - od tych "najinteligentniejszych" ras do tych trochę mniej. Przynajmniej pod względem słuchania się człowieka. Tam, gdzie użyłem ukośnika (/), oznacza, że dane rasy mają według profesora "IQ" ex aequo.
Warto podkreślić, że na liście są tylko oficjalne rasy psów, nie znajdziemy więc kundelków, ale to też nie znaczy, że są mniej bystre. Sam prof. Coren zauważa w swojej książce, że 51% inteligencji psa wynika z genów, a 49% z warunków środowiskowych.
Ranking najbardziej inteligentnych ras psów wg prof. Stanleya Corena
I. Najinteligentniejsze psy
Nauka nowych komend: mniej niż 5 powtórzeń. Posłuszeństwo: w 95% przypadkach lub więcej.
Nauka nowych komend: 80 do 100 powtórzeń lub więcej. Posłuszeństwo: w 30% przypadkach lub gorzej.
70. Shih Tzu
71. Basset
72. Mastif / Beagle
73. Pekińczyk
74. Bloodhound
75. Borzoj
76. Chow chow
77. Buldog
78. Basenji
79. Chart afgański
Jak widać, prof. Coren swoją klasyfikację oparł głównie na tym, jak psy... reagują na polecenia człowieka, co jak wiadomo może być kontrowersyjne, bo przecież zwierzęta są bardziej złożone, a ich życie nie ogranicza się tylko do relacji z człowiekiem.
Nawet u homo sapiens, ktoś może błyskawicznie rozwiązywać trudne równania matematyczne, a nie radzi sobie w kontaktach międzyludzkich. Czy to znaczy, że jest głupi? Jasne, że nie. Czy pies, który nie chce słuchać człowieka, jest głupi? Jasne, że nie. Co w takim razie powiedzielibyśmy o kotach, które lubią chodzić własnymi ścieżkami...
W tym momencie nie ma jednak lepszego sposobu na sprawdzenie, które rasy psów są najbardziej inteligentne: skoro rozumieją, uczą się i wykonują polecenia, to znaczy, że wykazują się pewną "mądrością".
Oczywiście nie chodzi tutaj o samo szufladkowanie, ale o ustalenie, które rasy mogą np. pracować zawodowo w policji, służbach ratunkowych czy jako asystenci osób z niepełnosprawnościami.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.