Raport ws. social mediów. Prawie połowa zrezygnuje, jeżeli staną się płatne
Raport ws. social mediów. Prawie połowa zrezygnuje, jeżeli staną się płatne Fot. pexels.com
Reklama.

Przypomnijmy, że 92 proc. Polaków korzysta z mediów społecznościowych. Jednak jak się okazuje, tylko 65 proc. korzysta z usług subskrypcyjnych na takich platformach jak np. Netflix. Jak wskazano w raporcie "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023" Santander Consumer Banku wśród respondentów korzystających z takich usług najwięcej znalazło się osób w przedziale wiekowym 18-29 lat (79 proc.) i 30-39 lat (75 proc.).

Jak można przeczytać w raporcie, taką formę subskrypcji zadeklarowało 79 proc. ankietowanych zarabiających pomiędzy 5000 a 6999 złotych. O nieposiadaniu żadnej subskrybowanej internetowej usługi poinformowało 35 proc. badanych. "Takie rozwiązania nie są popularne wśród zarabiających najmniej do 1999 złotych netto" – podkreśliła Ewelina Krzynowy-Gaweł z Santander Consumer Banku.

Raport ws. social mediów. Prawie połowa zrezygnuje, jeżeli staną się płatne

Jak wynika z badania, obecnie z mediów społecznościowych korzysta 92 proc. respondentów. Postanowiono zapytać ich o to, czy korzystaliby z nich dalej, jeżeli byłyby one dostępne jedynie w płatnym modelu subskrypcyjnym. Wyniki nie pozostawiają, żadnych złudzeń. Prawie połowa internautów zrezygnowałaby z użytkowania Facebooka, Instagrama i wielu innych platform.

39 proc. badanych stwierdziło, że nadal korzystałoby z social mediów. Jednak 44 proc. powiedziało definitywne "nie"! W raporcie przekazano, że spośród ankietowanych osób korzystających z usług subskrypcyjnych:

  • 32 proc. posiada tylko jedno takie rozwiązanie
  • 28 proc. korzysta z dwóch takich usług
  • 23 proc. - trzy rozwiązania
  • tylko 5 proc. - pięć i więcej usług.
  • Zapytani o rodzaj usług, zdecydowana większość, bo aż 91 proc. wspominała o serwisach streamingowych z serialami i filmami, 34 proc. mówiła o platformach muzycznych, 15 proc. to usługi z e-bookami i audiobookami. Najmniej, bo zaledwie 9 proc. wymieniło serwisy z grami oraz programy lub aplikacje służące do pracy.

    Wspomniany raport został zrealizowany przez IBRiS (Instytut Badań Rynkowych i Społecznych) na przełomie września i października 2023 roku. Wśród badanych znalazła się grupa 1000 dorosłych Polaków kupujących w Internecie.