Każdy na umowie o pracę będzie musiał to zrobić. Rząd wprowadzi nowy obowiązek

Bartosz Godziński
18 listopada 2024, 12:08 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić rewolucyjne zmiany w zakresie medycyny pracy. Chodzi o dodatkowe badania obowiązkowe, które będzie musiał wykonać każdy pracownik posiadający umowę o pracę (UOP). Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, trzeba będzie je robić już po nowym roku.
Będą nowe obowiązkowe badania dla pracowników. Zmiany mogą wejść w życie już w 2025 roku Fot. j MART PRODUCTION / Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kodeks Pracy nakłada na pracowników na UOP obowiązek poddania się badaniom wstępnym, a następnie okresowym i kontrolnym. Muszą je zrobić, a pracodawca musi o to zadbać i pokryć ich koszt. Rodzaj tych badań jest zależny od charakteru pracy. Np. praca przy komputerze wymaga sprawdzania wzroku.


Będą nowe obowiązkowe badania dla pracowników. Zmiany mogą wejść w życie już w 2025 roku

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział w Radiu Zet, że pakiet badań medycznych zostanie poszerzony o obowiązkowe oraz opcjonalne badania. Najpierw zacznijmy od tych pierwszych. Zgodnie z planowanymi zmianami wkrótce obowiązkowe będą takie badania:

– To jest obligatoryjne. Każdy to będzie musiał mieć zrobione, zwiększamy liczbę badań w medycynie pracy – mówił Konieczny. Ponadto resort chce wprowadzić dodatkowe badania, które będą już dobrowolne.

Rząd chce w ten sposób połączyć tradycją medycynę pracy oraz profilaktykę zdrowotną. Kto za to będzie płacił? Jeżeli dana przychodnia przystąpi do programu, badania będą bezpłatne dla pracodawcy, a tym samym i dla pracownika.

Zmiany mogą być wprowadzone już od nowego roku. Resort jednak zdaje sobie sprawę z ewentualnego dwumiesięcznego poślizgu ze względu na połączenie dwóch systemów: medycyny pracy i NFZ. – Jeżeli chodzi o lekarza rodzinnego, to będzie od 1 stycznia – zapewnił.

Od 1 stycznie wejdzie w życie też inny obowiązek dla przedsiębiorców. Mowa o integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Jeszcze do końca tego roku za niespełnienie wymogu współpracy tych urządzeń nie grożą żadne kary finansowe. Później to się zmieni.