Polacy ruszyli pobierać babciowe. Na co wydadzą pieniądze na dzieci?

Agnieszka Miastowska
09 listopada 2024, 15:12 • 1 minuta czytania
Miesiąc temu w życie wszedł program Aktywny Rodzic. Od 1 października rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy (czyli od roku do trzech lat) mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia w ramach programu. Do wyboru są trzy formy wsparcia – "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku", "aktywnie w domu". Ile to pieniędzy i na co wydadzą je rodzice?
Babciowe – ile to pieniędzy? Polacy ruszyli po babciowe Fot. Wojtek Laski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Babciowe dostępne – na co Polacy wydadzą pieniądze?

Świadczenie babciowe to popularna nazwa dla programu, który umożliwia matkom i ojcom, a także dziadkom, otrzymywanie wsparcia finansowego w związku z opieką nad dzieckiem. Program ten nie jest formalnie nazwany „babciowym”, ale jest to określenie, które przyjęło się w języku potocznym.


Celem świadczenia jest pomoc finansowa dla osób, które decydują się na opiekę nad dzieckiem, zwłaszcza w przypadku, gdy rodzice wracają do pracy lub potrzebują wsparcia w codziennej opiece nad maluchami.

W Polsce świadczenie to funkcjonuje w ramach "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego", który jest częścią rządowego programu wsparcia rodzin.

ZUS podsumował, jak sytuacja wygląda miesiąc po wprowadzeniu programu. Okazuje się, że w październiku rodzice złożyli ponad 353 tysiące wniosków na przeszło 359 tysięcy dzieci.

Najwięcej rodziców (bo aż 167,5 tysięcy) wybrało opcję "aktywnie w żłobku". Znacznie mniej (96,2 tysięcy) wniosków wpłynęło o przyznanie świadczenia "aktywni rodzice w pracy", czyli to, które można przeznaczyć na zatrudnienie niani czy babci. 

Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się jak dotąd "aktywnie w domu" – o nie wnioskowano jedynie 89,6 tysięcy razy.

Co warto wiedzieć o świadczeniach? "Aktywnie w żłobku" oraz "aktywni rodzice w pracy" wynosi 1500 złotych lub 1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością oraz 500 złotych w przypadku świadczenia "aktywnie w domu".

Można teoretyzować, że świadczenie "aktywnie w domu" jest najrzadziej odbierane, bo jest najniższe, ale nie tylko. Oto, czym się różnią poszczególne świadczenia.

Widać więc, że nacisk położony jest na to, by zaktywizować rodziców do pracy.