Czy jest sens zupełnie zakręcać grzejniki? "Złodzieje ciepła" też muszą płacić za ogrzewanie

Bartosz Godziński
11 listopada 2024, 14:11 • 1 minuta czytania
Co roku w okresie grzewczym wielu z nas zadaje sobie pytanie: ile zaoszczędzimy, jeśli nie będziemy odkręcać kaloryferów, zdając się na łaskę sąsiadów? Wychodzi na to, że nie za wiele, bo od kilku lat jest to uregulowane prawnie i takie cwaniakowanie nie ma aż takiego sensu jak kiedyś.
Stałe opłaty za ogrzewanie są dla wszystkich. Nawet dla osób, które zakręcają kaloryfer w bloku Fot. Piotr Jedzura/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mieszkanie w bloku rządzi się swoimi prawami. Jedno z nich dotyczy ogrzewania: teoretycznie gdyby wszyscy solidarnie włączali grzejniki, niekoniecznie "na piątkę", każdy by miał ciepło i byłoby sprawiedliwie.


Są jednak i tacy lokatorzy, którzy cwaniakują i nie odkręcają kaloryfera, by "podpiąć się" pod ciepło od sąsiada. Gdy takich osób jest więcej, osoby, które nie lubią marznąć, muszą jeszcze mocniej grzać, by wyrównać temperaturę w całym budynku. Problem stary jak bloki z wielkiej płyty.

Stałe opłaty za ogrzewanie w bloku są dla wszystkich. Nawet dla osób, które zakręcają kaloryfer

Możliwe, że nadal nie wszyscy o tym wiedzą, ale w grudniu 2021 roku weszło rozporządzenie, określa warunki, w jakich właściciele i zarządcy nieruchomości są zobowiązani do rozliczania opłat za ogrzewanie oraz zasady montażu ciepłomierzy, podzielników ciepła lub wodomierzy.

"W praktyce oznacza to, iż każdy właściciel i zarządca nieruchomości wielolokalowych zobowiązany jest do sprawdzenia możliwości zastosowania indywidualnego rozliczenia w mieszkaniach oraz do aktualizacji zapisów regulaminów dot. wysokości opłat za ogrzewanie m.in. poprzez określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania" – przypomniał Regionalny Fundusz Ekorozwoju.

Krótko mówiąc, od paru lat są dwie opłaty, a nie jedna:

Zatem zakręcając grzejnik, by ogrzać się przez ścianę, nie wyjdziemy na zero. Z drugiej strony wciąż trochę zaoszczędzimy... o ile sąsiedzi nie wpadną na podobny pomysł, co jest całkiem prawdopodobne przy obecnych podwyżkach. Poniżej grafika podziału kosztów ze strony półdzielni Chrobrego w Łodzi (może się to oczywiście różnić w zależności od tego, gdzie mieszkamy).

Pomimo tego i tak czasem zdarzają się wyjątki, niekiedy bardzo kosztowne. Gazeta.pl parę miesięcy temu pisała o sytuacji w Piasecznie, gdzie mieszkańcy bloku komunalnego za ogrzewanie 13-metrowej kawalerki dostawali rachunek w wysokości 20 tys. zł. Koszty energii wzrosły, ale przecież nie aż o tyle.

Podejrzewali, że chodziło o to, że część mieszkań stała. Okazało się, że budynek był zasilany ze starej, przemysłowej kotłowni należącej do sąsiadującego hotelu. Nie obejmowały jej tarcze energetyczne, więc lokatorzy muszą płacić. W planach jest podłączenie bloku do miejskiego ciepła lub budowa nowej kotłowni.