Sztuczna inteligencja może z łatwością zastąpić te 20 zawodów. Eksperci potwierdzili listę
20 zawodów, które łatwo zastąpi AI
"Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy – upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności – powiedział Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
Podkreślił, że do 2035 roku rynek pracy w Polsce może zmniejszyć się nawet o 12,5 proc., co sprawi, że wykorzystanie AI będzie kluczowe dla utrzymania gospodarki na dotychczasowym poziomie.
Nie wszystkie zawody są tak samo narażone na ryzyko bycia zastąpionymi. Najtrudniej AI byłoby odtworzyć zawody opierające się na ludzkich emocjach, intuicji i złożonych interakcjach.
Najłatwiejsze do zastąpienia przez AI są zawody, które charakteryzują się:
Oto lista 20 zagrożonych przez sztuczną inteligencję zawodów.
1. specjaliści do spraw finansowych
2. matematycy
3. specjaliści z dziedziny prawa
4. urzędnicy państwowi do spraw nadzoru,
5. specjaliści do spraw administracji i zarządzania
6. analitycy systemów komputerowych i programiści
7. sekretarki
8. kierownicy do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju
9. nauczyciele akademiccy
10. specjaliści PR
11. specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych
12. nauczyciele (z wyjątkiem nauczycieli kształcenia zawodowego)
13. literaci
14. architekci, geodeci i projektanci
15. inżynierowie (z wyłączeniem elektrotechnologii)
16. specjaliści do spraw baz danych i sieci komputerowych
17. kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych
18. dziennikarze
19. filolodzy
20. aktuariusze i statystycy
Co ciekawe, bardziej narażone na wpływ AI mają być kobiety ze względu na większą reprezentację w zawodach o wysokim narażeniu na automatyzację, są bardziej podatne na zmiany.
Jak zaznacza "Fakt", spośród analizowanych zawodów aż 28 proc. pracujących Polek jest zagrożonych przez AI, w porównaniu z 17 proc. pracujących mężczyzn. W 20 zawodach najbardziej zagrożonych automatyzacją kobiety stanowią aż 2,16 mln osób, a mężczyźni – 1,53 mln.
Jest to wynikiem faktu, że kobiety częściej wykonują prace wymagające wykształcenia i specjalizacji, a także rzadziej podejmują się prac fizycznych, które są mniej podatne na wpływ AI.
Czy jednak zastąpienie AI grozi nam z dnia na dzień? To na szczęście nie takie proste w Polsce. Jak zauważa Jakub Witczak, analityk PIE – stosunkowo niskie koszty pracy w Polsce mogą spowolnić wdrażanie rozwiązań opartych na AI, ponieważ nie motywują one zarządzających do inwestowania w automatyzację.
Po drugie, wyzwaniem są kwestie bezpieczeństwa danych – przetwarzanie wrażliwych informacji przez AI na zewnętrznych serwerach może budzić obawy przed wyciekami i być sprzeczne z przepisami firm.