Taka nagroda to niezła sprawa. Ci pracownicy mogą dostać premię wartą 400 proc. pensji
Na naszą motywację do pracy składa się wiele czynników, ale jednak każdy lubi dostawać nagrody. Szczególnie te finansowe. Nie w każdej firmie możemy na to liczyć, ale jest całkiem spora lista zawodów, z którymi wiąże się nagroda jubileuszowa.
Kto może dostać nagrodę jubileuszową?
Portal gs24.pl podaje, że "Nagroda jubileuszowa jest określona w aktach wykonawczych do ustaw dotyczących pewnych grup zawodowych". I przysługuje m.in. tym osobom:
- nauczycielom
- pracownikom samorządowym
- pracownikom służby cywilnej
- pracownikom służby zdrowia
- pracownikom urzędów skarbowych
- górnikom
- pracownikom bibliotek
- pracownikom instytucji kultury
Generalnie jest wypłacana za długoletni staż w zawodzie lub w danej firmie. Przyznawanie dodatku zaczyna się po przepracowaniu 20 lat, a później dostajemy ją co kolejne 5 lat. Im wyższy próg, tym wyższa stawka. Obliczana jest procentowo od wysokości miesięcznej pensji.
"Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty" – czytamy w ustawie.
Ile możemy dostać pieniędzy za jubileusz?
Przykładowo, dla urzędników państwowych, pracowników samorządu i członków korpusu służby cywilnej nagrody jubileuszowe są obowiązkowe i wynoszą tyle:
- po 20 latach pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego
- po 25 latach pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego
- po 30 latach pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego
- po 35 latach pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego
- po 40 latach pracy – 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego
- po 45 latach pracy – 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego
Prawo mówi, że "wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody". Im dłużej nie dostajemy przelewu, tym wyższe są... odsetki. Warto też pamiętać o tym, że od nagrody niestety trzeba niestety zapłacić podatek i wykazać ją w rozliczeniu PIT.