Przemocowego partnera widać wcześniej, ale trzeba umieć patrzeć. 7 sygnałów ostrzegawczych

Agnieszka Miastowska
19 października 2024, 08:30 • 1 minuta czytania
Przemoc to nie tylko krzywdzenie fizyczne. To także raniące słowa, manipulacje, umniejszanie partnerowi na wiele sposobów. Pytanie brzmi zawsze – jak znaleźć partnera, który nie pokaże nam takiej drugiej twarzy? Naukowcy zidentyfikowali pewne początkowe zachowania, które mogą świadczyć o tym, że partnerzy będą mieli w związku skłonności do przemocy. Uważajcie na te czerwone lampki. Nawet jeśli wydają się niewinne.
Jak rozpoznać złego partnera? 7 oznak przemocy w związku Fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

7 sygnałów ostrzegawczych – partner może być przemocowy

W magazynie “Social Psychological and Personality Science” opublikowano pewne badanie. Zidentyfikowano w nim siedem zachowań, które można odczytać jako znaki ostrzegawcze i czerwone flagi w przypadku przemocy ze strony partnera.


Rzadko bowiem jest tak, że osoba stosująca przemoc fizyczną czy psychiczną w żaden sposób nie ujawnia symptomów swoich patologicznych zachowań wcześniej – zazwyczaj jednak jej partner/ka w fazie zakochania jest ślepy/a na pewne sygnały ostrzegawcze. Ich świadomość może sprawić, że będziemy umieli postawić w relacji granice i zakończyć ją zanim zostaniemy skrzywdzeni.

O jakich objawach mowa?

1. Arogancja.

2. Nieszanowanie partnera w miejscach publicznych.

3. Lekceważenie opinii partnera w ważnych życiowych kwestiach.

4. Negatywne, emocjonalne reakcje, gdy druga strona odmawia zrobienia czegoś, co jest ważne dla partnera.

5. Unikanie rozmowy na temat zachowań, które przeszkadzają drugiej stronie. Reagowanie oburzeniem na próby zwrócenia uwagi.

6. Nieporozumienia w sypialni – seksualne niedopasowanie.

7. Próby namawiania na seksualne zbliżenia, gdy druga osoba nie ma na to ochoty.

Jak widać są to kwestie zróżnicowanie. Namawianie na seks mimo wyraźnej odmowy jest właściwie molestowaniem seksualnym, co powinno być dla nas jasnym sygnałem, że osoba ta nie jest dla nas partnerem. Jednak lekceważenie czy ignorowanie rozmów może wydać nam się na pewno negatywne, ale niekoniecznie zobaczymy w tym podstawy do obawiania się przemocy w związku.

Kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, które z zachowań przejawia nasz partner, ale także, jaka jest ich częstotliwość. Nie oznacza to jednak, że mamy czekać aż sytuacja się rozwinie. Nie możemy godzić się na żadne przejawy psychicznej ani fizycznej przemocy. Gdy tylko czujemy, że związek daje nam więcej przykrości niż satysfakcji szukajmy pomocy u specjalistów – psychologów oraz psychoterapeutów, by pomogli nam z niego odejść.

Warto wiedzieć, że terapia par jest rozwiązaniem wyłącznie wtedy, gdy nasz partner/ka chce pracować nad swoim zachowaniem i nie stosuje wobec nas przemocy. W przeciwnym razie nie ma nad czym pracować.

Jeśli doświadczasz przemocy w związku – pamiętaj nie jesteś sam/a!

Pamiętaj!

Zrób pierwszy krok!

Szukanie pomocy to odważny krok w stronę lepszej przyszłości. Gdzie zgłosić się po pomoc?