Wypełnią lukę po Ukraińcach w Polsce? Zarabiają tu 4 razy więcej niż u siebie

Rafał Badowski
14 października 2024, 12:43 • 1 minuta czytania
W Polsce mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem. Ukraińcy w dużej części decydują się na opuszczenie naszego kraju, podczas gdy zastępują ich przybysze z bardziej egzotycznych krajów. Nie ma co się dziwić, gdyż zarabiają kilka razy więcej niż w ojczystych krajach. Dla polskich przedsiębiorców to zaś szansa na wypełnienie luki po wyjeżdżających Ukraińcach.
Pracownicy z Ameryki Południowej i Azji zastąpią Ukraińców w Polsce? Fot. 123RF / zdjęcie seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

O zarobkach pracowników z Ameryki Południowej i krajów dalekiej Azji pisze serwis WP Finanse. Portal zwraca uwagę, że z jednej strony przyjeżdżają oni coraz częściej do Polski, podczas gdy Ukraińcy raczej opuszczają nasz kraj. W tym kontekście ciekawe jest to, czy nowi przybysze wypełnią lukę po naszych sąsiadach ze wschodu. Bo liczby świadczą o tym jednoznacznie. Największy przyrost pracujących w Polsce jest wśród Kolumbijczyków (215 proc.), Nepalczyków (110 proc.) i Argentyńczyków (75 proc.). Trend wzrostowo jest także wśród wielu innych nacji z Ameryki Południowej oraz Azji.


Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Wiadomo, kto ich zastąpi

Jednocześnie co trzeci Ukrainiec przyznawał, że chce wyjechać z Polski. Pracownicy zza wschodniej granicy nie widzą u nas perspektyw na rozwój zawodowy – wynika z badań agencji zatrudnienia Grupy Progres. W rozmowie z portalem wypowiedziała się Nadia Kujrtieva z Konfederacji Lewiatan. Podkreśliła, że wyjazd pracowników z zagranicy z Polski to dla gospodarki negatywne zjawisko. Uderzy ono w polskich przedsiębiorców. Wskazała, że znane są przypadki firm, w których większość zatrudnionych pochodzi spoza naszego kraju. Warto przytoczyć badania branżowego Pulsu HR, które dotyczy imigrantów zarobkowych z Azji i Ameryki Łacińskiej w Polsce. Z ankiety wynika, że jej uczestnicy są zadowoleni ze swojej sytuacji. Zarabiają średnio netto około 950 dolarów (3 774 zł). W przypadku imigrantów z Ameryki Łacińskiej oznacza to prawie trzykrotny wzrost dochodów, a dla pracowników z Azji czterokrotny.

Dodajmy, że ponad połowa ankietowanych (60 proc.) wskazuje, że ich aktualne zatrudnienie w Polsce odpowiada ich kwalifikacjom. Wśród migrantów z tych regionów dominują młodzi mężczyźni. Ich średni wiek wynosi 35 lat. Stanowią oni trzy czwarte proc. tej grupy. W efekcie często obejmują kluczowe stanowiska w takich sektorach jak produkcja przemysłowa (30 proc.), rolnictwo (9 proc.) czy budownictwo (6 proc.).