Popularny lek na cukrzycę traci refundację, ludzie się nim odchudzali. Pilny apel do lekarzy

Rafał Badowski
02 października 2024, 15:11 • 1 minuta czytania
Lek Trulicity na cukrzycę dotychczas był refundowany. Już od 1 października chorzy stracili taką możliwość. Ministerstwo Zdrowia wydało pilny komunikat dla lekarzy.
Popularny lek na cukrzycę Trulicity traci refundację. Fot. Karolina Adamska / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją leku Trulicity upłynął 30 września. Chodzi o analog GLP-1 (producent Eli Lilly Polska sp. z o.o.):


Minister zdrowia nie może więc kontynuować refundacji leku na warunkach zaproponowanych przez podmiot odpowiedzialny. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że obecnie żaden z refundowanych leków z grupy analogów GLP-1 nie posiada zarejestrowanego wskazania do stosowania w leczeniu nadwagi i otyłości. Chodzi o proponowany Ozempic, który przez lekarzy wypisywany jest off label (czyli we wskazaniu pozarejestracyjnym). Wskazania refundacyjne dla leków Ozempic czy Suliqua to cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi z , z HbA1c ≥ 7,5 proc., z otyłością definiowaną jako BMI≥30 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:

Resort zdrowia dodał, że w przypadku konieczności zastosowania leczenia farmakologicznego u pacjentów z otyłością, alternatywnym rozwiązaniem są leki Mounjaro lub Saxenda.

Dlatego ministerstwo zaapelowało do lekarzy:

Resort zdrowia zwrócił uwagę na ogromne zapotrzebowanie i problemy z dostępnością leku. "Olbrzymie zapotrzebowanie na analogi GLP-1 (na przestrzeni ostatnich 3 lat sprzedaż produktu Ozempic wzrosła o około 1 350 proc.) oraz ograniczone możliwości produkcyjne wytwórców, zarówno w Polsce jak i w większości państw członkowskich Unii Europejskiej występują problemy z dostępnością tych leków i trudności w zaopatrywaniu się w nie przez pacjentów, dla których są one dedykowane" – wskazał resort zdrowia i zaznaczył, że redukcję masy ciała można w wielu przypadkach z powodzeniem uzyskać, realizując dietę i zwiększenie aktywności fizycznej bez wprowadzania farmakoterapii. Ta często nie jest niezbędna do zmniejszania wagi. Poza tym każde stosowanie leku niesie ze sobą możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Informowaliśmy też wcześniej w Top Newsach o tym, że 22-latka odchudzała się lekiem na cukrzycę. Ta kobieta schudła 20 kg, ale zdrowa już nie będzie. Więcej przczytacie w tekście Agnieszki Miastowskiej.