800+ to nie wszystko, już zaraz nowe świadczenia dla rodziców. Można dostać nawet 1900 zł

Bartosz Godziński
01 października 2024, 05:56 • 1 minuta czytania
800+ to nie wszystko. Jeszcze w tym roku będą wypłacane 3 nowe świadczenia (w tym tzw. babciowe) w ramach programu "Aktywny Rodzic". 1 października rusza nabór wniosków. Można je składać tylko przez internet. Jest jeden "haczyk", o którym warto wiedzieć.
W październiku rusza program "Aktywny Rodzic". Można otrzymać jedno z trzech świadczeń Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Program "Aktywny Rodzic" to jeden z elementów reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3. Rusza 1 października. Obsługą świadczeń zajmie się ZUS, a pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa i Funduszu Pracy.


Szacuje się, że w 2025 roku pójdzie na to prawie 9 miliardów złotych (obsługa plus same wypłaty) i skorzysta z tego ponad 570 tys. dzieci. Jednak na pierwsze świadczenia nie trzeba będzie czekać aż do stycznia, bo pierwsze przelewy mają być realizowane jeszcze na przełomie listopada i grudnia.

W październiku rusza program "Aktywny Rodzic". Można otrzymać jedno z trzech świadczeń

Nowe świadczenia dzielą się na trzy kategorie dopasowane do tego, jak rodzice chcą zajmować się swoimi maluchami: oddać do żłobka, opiekować się samemu czy skorzystać z pomocy np. babci (trzeba wtedy zawrzeć umowę aktywizującą).

Można wybrać tylko jedno z tych świadczeń, ale nie jest ono nieodwołalne: jeśli zmieni się nasza sytuacja zawodowo-życiowa, będzie można je zmienić. Oto one:

Warto podkreślić, że pobieranie 800+ nie wyklucza z uczestnictwa w programie "Aktywny rodzic". Można korzystać z obu typów świadczeń bez ograniczeń. Nie ma też kryterium dochodowego.

Nie wszyscy rodzice będą mogli dostać "babciowe". Umowy o dzieło są niestety nie spełniają kryterium

Jest tylko jeden "haczyk" przy "babciowym": nie będą go mogli otrzymywać rodzice pracujący na podstawie umowy o dzieło (nie ma w nim ubezpieczeń społecznych, które są warunkiem koniecznym). W grę wchodzi tylko umowa o pracę, zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy rolniczej.

To prowadzi też do innych komplikacji: jeśli rodzice wspólnie wychowują dziecko, a matka lub ojciec pracuje na śmieciówce, to też nie będą mogli liczyć na świadczenie. Jedyny wyjątek jest taki, gdy umowa o dzieło nie jest jedynym źródłem utrzymania, ale dodatkiem do np. umowy o prace.

Pozostałe wątpliwości są rozwiewane na rządowej stronie programu. Wnioski będą przyjmowane od pierwszego października tylko przez internet. Można je składać w tych czterech miejscach: platforma PUE ZUS (eZUS), aplikacja mobilna mZUS, serwis elektroniczny banku i portal Emp@tia.