Jak wytrzeźwieć 3 razy szybciej? Naukowcy opracowali prosty trik, ale jest pewien haczyk
Kanadyjscy naukowcy wpadli na pomysł urządzenia wielkości walizki, które może uratować życie przy ciężkim zatruciu etanolem. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports" to całkowity przełom w walce z ostrym zatruciem alkoholowym. Metoda jest bardzo prosta. A pomaga też w wytrzeźwieniu w zwykłych sytuacjach.
Jak wytrzeźwieć 3 razy szybciej? Naukowcy z Kanady opracowali prosty eksperyment
Dlaczego? Zwykle około 90 procent wypitego alkoholu jest rozkładane przez wątrobę. Procesu usuwania alkoholu z organizmu nie dało się jednak przyspieszyć. Wyjątkiem była dializa. Przy poziomach upojenia alkoholowego zagrażających życiu stosowano podanie tlenu, kroplówki, wspomagano oddychanie, podawano leki na serce, jeśli pacjent na nie chorował. Zespół naukowców z Toronto pod kierownictwem Josepha Fischera wskazał w 2020 roku, że w pozbyciu się etanolu z krwi mogą pomóc płuca. Chodzi o hiperwentylację, czyli przyspieszone i głębsze niż zwykle oddychanie. Wtedy alkohol może być usuwany z organizmu nawet trzy razy szybciej.
Kanada. Badani pili wódkę, trzeźwieli poniżej godziny
W eksperymencie badani pili wódkę. Przy zwykłym oczekiwaniu organizm usuwał połowę etanolu nawet po 2-3 godzinach. Przy zastosowaniu hiperwentylacji zajmowało to... poniżej godziny.
Jest jednak jeden haczyk. Badacze odradzili stosowanie tej metody na własną rękę. Już po paru minutach kończyło się to zawrotami głowy, a nawet omdleniem. Dlaczego? Przy hiperwentylacji płuca wydalają alkohol, ale również szybciej niż zwykle pozbywają się dwutlenku węgla. Prowadzić to może między innymi to utraty świadomości. Badacze zastosowali więc urządzenie wielkości niewielkiej walizki, które dostarcza odpowiednią ilość CO2. Konstrukcja urządzenia jest banalnie prosta, tak samo jak sama metoda. "To prawie niewytłumaczalne, dlaczego nie wypróbowaliśmy tej metody dekady temu" – wskazał dr Joseph Fisher z Toronto General Hospital, który kierował całym eksperymentem. Naukowcy zastrzegli, że ich eksperyment wymagał dalszych badań, a sami swoje wnioski oparli na niewielkim badaniu, które zatwierdziło University Health Network, czyli największa organizacja zajmująca się badaniami zdrowotnymi w Ameryce Północnej. W badaniu wzięło udział pięć osób, którym podano na czczo wódkę zmieszaną z 500 ml wody mineralnej. Pomiary alkomatem odbywały się 20 minut po spożyciu i kontynuowano je co 5 minut przez około 3 godziny. Wynik badania opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".