35 tysięcy na miesiąc to dla nich normalka. Oto ile się zarabia w tym zawodzie

Rafał Badowski
22 sierpnia 2024, 06:35 • 1 minuta czytania
Czy chcielibyście pracować w zawodzie, w którym zarobki wynoszą 8-10 tysięcy na rękę, a comiesięczne dodatki do pensji 15 tysięcy? Dostaniecie też zwrot za podróże zagraniczne. Ale najciekawsze jest to, że to szpitale muszą starać się o lekarzy, którzy przecież coraz chętniej emigrują za granicę, bo tam mogą liczyć na o wiele wyższe stawki. O zarobkach medyków czytamy w specjalnym raporcie.
Zawód, w którym zarabia się 35 tysięcy. Ale na nikim nie robi to specjalnego wrażenia. Fot. Piotr Kamionka / Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Polskie szpitale wciąż nie mają szans, by zatrzymać lekarzy, o których starają się placówki w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy czy Holandia. Jak czytamy, zarobki w służbie zdrowia precyzyjnie reguluje ustawa. Obowiązuje od 1 lipca 2024 roku. Średnie zarobki lekarzy w szpitalach, ale także przychodniach wynoszą 8-10 tysięcy złotych. Co piąta oferta pracy pochodzi z Mazowsza. Wszystkie zawierają informację o wynagrodzeniu, a stawki dochodzą do 64 tysięcy miesięcznie. 


Lekarze mogą też liczyć na pokaźne transfery od firm farmaceutycznych. Business Insider dotarł do danych podsumowujących za 2023 rok. Z analizy 20 firm sektora wynikało, że 532 miliony złotych wytransferowano na "działalność konsultingowo-rozwojową". W rzeczywistości jedna trzecia tych środków trafiła prosto do kieszeni lekarzy jako zapłata za usługi, zagraniczne szkolenia i sympozja. Tego typu transakcji jest w Polsce tysiące. BI podał jeden mocny przykład. Właściciel prywatnej praktyki lekarskiej dostał w 2023 roku 116 tysięcy złotych za "świadczone dla koncernu usługi". Z tej kwoty 109 tysięcy było wynagrodzeniem. Płacił brytyjski koncern GlaxoSmithKline, który zajmuje się lekami na choroby oddechowe, ale także szczepionkami.

Lekarka-pediatrka z oddziału obserwacyjno-zakaźnego (medycyna prywatna w Poznaniu) dostała z kolei 102 tysiące od tej samej firmy. Takich przykładów są co najmniej setki, także opisujące o wiele mniejsze kwoty, na przykład 7, 5 a nawet 1 tysiąc złotych.

Jakie są wynagrodzenia minimalne lekarzy?

Pieniądze od koncernów farmaceutycznych to jedno. Inną rzeczą są wynagrodzenia. Od 1 lipca obowiązują nowe minimalne progi. Realne wynagrodzenia są znacznie wyższe. Świadczą o tym – jak czytamy w serwisie Biznes Info – oferty pracy dla lekarzy, w formie wypłat za godzinę pracy:

Neurolog, urolog lub ortopeda w prywatnej klinice w Gdańsku-Wrzeszczu może liczyć na 400 złotych za godzinę. Inni znacznie mniej, ale nawet gdyby było to 200 zł na godzinę, oznaczałoby to przy pełnym wymiarze godzin do 35 tysięcy złotych miesięcznie. Tak wynika z raportu "Rynek Pracy Lekarzy i Specjalistów w branży medycznej w drugim kwartale 2024". Jego autorzy zaznaczają jednak, że na podstawie poszczególnych stawek nie ma możliwości wyciągnąć uśrednionych danych.