Masz dom z ogrodem? Za taki numer możesz dostać dużą karę

redakcja Topnewsy
26 czerwca 2024, 12:10 • 1 minuta czytania
Niektóre gminy w Polsce wprowadziły ogromne kary dla właścicieli domów z ogrodem. Chodzi o takie przypadki, gdy właściciele podlewają wodą z wodociągu gminnego ogrody lub napełniają nią baseny powyżej 200 litrów. Te obostrzenia są efektem suszy.
Wiele gmin w Polsce wprowadziło drakońskie kary za podlewanie ogrodu. 123Rf / zdjęcie seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kary dla właścicieli domów wprowadziła między innymi gmina Linia w powiecie wejherowskim. Podlewanie ogrodu dopuszcza się tam tylko nocą albo wczesnym rankiem. Intensywne podlewanie ogrodu w ciągu dnia powoduje obniżenie ciśnienia wody w kranach i problemy z korzystaniem z niej przez pozostałych użytkowników.


Urzędnicy w gminie Linia odebrali wiele skarg od mieszkańców, którzy w trakcie wieczornego podlewania ogrodów nie mogli korzystać z wody.

Dlatego wójt gminy Linia 23 czerwca wprowadził zakaz podlewania ogródków, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 litrów z wodociągu gminnego w godzinach 7-22. Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości 500 zł.

Według Wprost zakazy wprowadziły też już wcześniej Łomża w województwie podlaskim, Tomaszów Mazowiecki w województwie łódzkim, Nieporęt w województwie mazowieckim czy Wietrzychowice w województwie małopolskim, Pszczew w województwie lubuskim oraz Wicko w województwie pomorskim.

Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tysięcy złotych

Informowaliśmy też w Top Newsach o nowym obowiązku właścicieli domów, jaki nałożono w Polsce od 1 kwietnia. Świadectwo energetyczne jest niezbędne przy sprzedaży mieszkania lub budynku jednorodzinnego. Taki dokument kosztuje, ale jego brak może pociągnąć za sobą jeszcze większe wydatki. O szczegółach pisaliśmy w tym tekście. Pisaliśmy również w kontekście nieruchomości o kontrolach szamb, które ruszają w całej Polsce. Związane są z potencjalnym działaniem na szkodę środowiska naturalnego. Za nieprawidłowości możliwe są wysokie kary, które sięgają nawet 50 tysięcy złotych.