"Wakacje od ZUS będą hitem". Będzie można odebrać sporą kwotę
Jak? W sprawie warunków tzw. wakacji składkowych od ZUS trzeba pamiętać o kilku kwestiach. O sprawie pisze Business Insider Polska. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składowych, czyli zwolnienia z opłacania składek ZUS od 1 listopada 2024 roku. Ulga dotyczy tych mikroprzedsiębiorców, którzy spełnią określone w ustawie warunki
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, w danym miesiącu nie będą musiały odprowadzać składek ZUS. Chodzi o składkę emerytalną, rentową, wypadkową i chorobową oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki za przedsiębiorców w tym przypadku będą pochodzić z budżetu państwa, a więc złożą się na nie wszyscy podatnicy. – Wakacje od ZUS będą hitem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z ulgi będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln przedsiębiorców – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy i partner zarządzający LTCA. Z wakacji składkowych od ZUS skorzystają mikroprzedsiębiorcy niezależnie od formy opodatkowania (skala PIT, liniowy PIT, ryczałt), którzy spełnią następujące warunki:
- złożą elektronicznie wniosek do ZUS i wskażą w nim, za jaki miesiąc chcą skorzystać z ulgi,
- zgłosili do ubezpieczeń nie więcej niż 10 ubezpieczonych,
- w ostatnich dwóch latach w ogóle nie osiągnęli przychodu z działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych osiągnęli roczny przychód z działalności gospodarczej nieprzekraczający 2 mln euro.
Przepisy mają wejść w życie dopiero w listopadzie 2024 roku, bo zostały odroczone o cztery miesiące. Niektórzy jednak mogą nie spełnić warunków, a niektórym "wakacje składkowe" mogą się zwyczajnie nie opłacać. Bardzo duże kłopoty będą mieć przedsiębiorcy, którzy korzystają z pomocy de minimis, udzielanej w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej.
Zwolnienie ze składek ZUS musi się mieścić w dozwolonym limicie pomocy de minimis. Chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców, którego nie trzeba zgłaszać do Komisji Europejskiej. Obecnie maksymalna kwota takiej pomocy nie może przekroczyć 300 tysięcy euro brutto w ciągu trzech lat.
Przedsiębiorca za miesiąc, w którym został objęty zwolnieniem z opłacenia składek, będzie musiał złożyć deklarację rozliczeniową. Trzeba ją będzie dostarczyć do 20 dnia kolejnego miesiąca – czytamy w Business Insider Polska.