Co w małżeństwie jest wspólne? Tych rzeczy małżonek nie tknie nawet bez intercyzy
Czy w małżeństwie wszystko jest wspólne? Tego małżonek nie tknie
Jak funkcjonuje wspólnota majątkowa? Gdy para bierze ślub we wspólnotę majątkową wchodzi prawie wszystko, czego dorobią się wspólnie podczas trwania małżeństwa. Ale jak wiemy "prawie" robi wielką różnicę. Przed wstąpieniem w związek małżeński ale również po nim powinieneś wiedzieć do czego nie będziesz miał prawa, jeśli dojdzie do rozwodu.
Przede wszystkim – nawet bez podpisania intercyzy – w majątek wspólny nie wchodzi to, co małżonkowie zakupili, dostali, odziedziczyli, posiadali przed wejściem w niego. Jeśli więc np. mąż miał przed ślubem mieszkanie, które dostał od rodziców, a żona samochód, który sama kupiła, każda z tych rzeczy nawet po ślubie nadal należy do pierwotnego właściciela.
Zgodnie z art. 31 par. 2 k.r.o. do tzw. wspólności majątkowej zaliczamy wszystko to, co małżonkowie nabyli podczas trwania małżeństwa. Prawo mówi, że do każdego z małżonków należy połowa majątku wspólnego, a zaliczamy do niego:
- dochody z wynagrodzeń małżonków, wierzytelności i świadczeń socjalnych, a także akcje i udziały w spółkach kapitałowych i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- majątkowa wspólność ustawowa obejmuje także prawa do lokali na podstawie umowy najmu i prawa spółdzielcze,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Co jednak z dobrami, których dorobicie się po ślubie? Jeśli podpiszecie intercyzę, a więc rozdzielność majątkową to (w zależności od ustaleń) wszystko, czego małżonkowie dorobią się po ślubie zostaje w osobnych kieszeniach.
Co jednak, jeśli nikt nie podpisał intercyzy? Nawet wtedy pewne dobra nigdy nie wejdą do majątku wspólnego. Wśród nich trzeba powiedzieć o:
- dobrach materialnych nabytych przez dziedziczenie bądź darowiznę,
- przedmiotach kupionych za pieniądze ze sprzedaży powyższych dóbr,
- rzeczach uzyskanych z powodu zadośćuczynienia za krzywdy lub z powodu odszkodowania,
- dobrach uzyskanych z nagród za osiągnięcia jednego z małżonków, praw autorskich i pokrewnych praw twórców.