O tym mało kto wie. W 2024 roku można dostać ponad 15 tysięcy z urzędu pracy

redakcja Topnewsy
20 maja 2024, 17:08 • 1 minuta czytania
Komu przysługuje bon na zasiedlenie z urzędu pracy? Jest przeznaczony dla bezrobotnych, którzy planują podjąć pracę lub otworzyć firmę poza swoim miejscem zamieszkania. Ta forma wsparcia nie jest tak popularna jak dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można jednak uzyskać całkiem sporą kwotę i przeznaczyć ją na wydatki związane z przeprowadzką.
Kto może dostać 15 600 zł z urzędu pracy? Fot. Andrzej Stawiński / Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Komu przysługuje bon na zasiedlenie?

Pomoc w formie bonu na zasiedlenie jest bezzwrotna i nie wymaga rozliczenia z urzędem pracy. Bon jest przeznaczony dla osób bezrobotnych, które zarejestrowały się w urzędzie pracy.


Mogą z niego skorzystać tylko osoby do 30. roku życia, które planują podjąć pracę lub założyć firmę poza swoim miejscem zamieszkania. Głównym założeniem jest pomoc w pokryciu podstawowych wydatków, jakie są związane z przeprowadzką.

Program stworzono z myślą o młodych ludziach, którym marzy się kariera w innym mieście. To również rozwiązanie dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem pracy w swojej okolicy.

Co trzeba zrobić, by dostać bon na zasiedlenie?

Warto wiedzieć, że urząd pracy zaakceptuje zarówno umowę o pracę, umowę zlecenie, jak i umowę o dzieło. By osiągnąć wymagany pułap zatrudnienia, można podjąć zatrudnienie w kilku firmach.

Osoba ubiegająca się o bon o zasiedlenie powinna złożyć wniosek o niego w urzędzie pracy. Trzeba dołączyć do niego oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia czy ewentualne oświadczenie wnioskodawcy o tym, że zamierza rozpocząć działalność gospodarczą.

Konieczne jest również dołączenie dokumentów dotyczących zabezpieczenia bonu. W przypadku działalności gospodarczej potrzebny jest poręczyciel, który zagwarantuje zwrot środków w przypadku niewywiązania się z umowy. Inna opcja to blokada środków nagromadzonych na rachunku bankowym. Termin rozpatrzenia wniosku nie powinien przekroczyć 30 dni. Maksymalnie możemy dostać 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku to ponad 15 600 zł. Wszystko zależy również od możliwości urzędu pracy i potrzeb wnioskodawcy. Od otrzymanej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego.