Kto powinien zmienić nazwisko po ślubie? Młodzi wybierają opcję, która ich dziadkom się nie śniła
Kto zmienia nazwisko po ślubie? Oto rozwiązanie
Po ślubie młodzi małżonkowie mają trzy możliwości jeśli chodzi o kwestię zmiany nazwiska. Pierwsza opcja jest formalnie najłatwiejsza, jednak wybierana przez pary dość rzadko – mowa o opcji, w której każde z małżonków zostaje przy swoim nazwisku.
Brak na ten temat przekrojowych badań, ale z ankiet znanej wedding plannerki Izabeli Janachowskiej wynika, że tylko 8 proc. kobiet zostaje przy swoim panieńskim nazwisku po ślubie. Jest to zapewne więcej niż kiedyś, ale nadal to margines.
Drugą opcją jest przyjęcie nazwiska po mężu lub żonie. Pamiętajmy "lub żonie"! Chociaż w polskiej tradycji to w większości kobiety zmieniają nazwisko na męża, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to on przyjął nazwisko swojej żony. To, że w Polsce jest odwrotnie jest wyłącznie kwestią tradycji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mężczyzna podjął tak odważną decyzję.
Trzecią opcją jest przyjęcie nazwiska dwuczłonowego – co nie jest niczym nowym w formie, w której nazwisko męża dopisuje do swojego nazwiska kobieta, ale mężczyzna zostaje przy swoim.
Młodzi Polacy mają jednak nowy pomysł – para decyduje się na przyjęcie swoich nazwisk nawzajem. Mało osób wie, że para nie musi ich nosić w takiej samej kolejności!
Oznacza to, że Pan Mikołaj Kowalski, który bierze za żonę Panią Dominikę Nowak przyjmuje nazwisko "Kowalski-Nowak", ale jego żona przyjmuje nazwisko "Nowak-Kowalska". To opcja, którą młodzi Polacy wybierają coraz chętniej. Dlaczego?
Jest w pełni równościowa. Każda osoba zachowuje swoje nazwisko i przyjmuje nazwisko partnera. Obydwie osoby muszą więc zmienić dowody osobiste i dopilnować wszelkich formalności związanych ze zmianą, obydwie zachowują swoją tożsamość, obydwie pokazują swoim nazwiskiem, że w ich życiu dokonała się duża zmiana.
Co ciekawe, niedozwolone jest łączenie takich samych nazwisk po ślubie. Jeśli przed ślubem oboje macie na nazwisko Błaszczyk, to po ślubie nie możecie nazywać się Błaszczyk-Błaszczyk. A co z nazwiskiem dziecka po ślubie? Jeżeli małżeństwo nie sporządzi żadnej deklaracji w Urzędzie związanej z nazwiskiem przyszłego potomstwa to automatycznie zostanie przy swoim nazwisku a dziecko będzie miało dwa nazwiska w kolejności matki ojca. Natomiast jeśli para postanowi nadać odpowiednie nazwisko, to może wybrać spośród trzech opcji:
- Dziecko może mieć nazwisko matki.
- Dziecko może mieć nazwisko ojca.
- Dziecko może mieć oba nazwiska, obojętnie w jakiej kolejności.
O czym trzeba pamiętać po zmianie swojego nazwiska? Kluczowa jest wymiana dokumentów, którymi posługujemy się na co dzień, wśród nich m.in:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- paszport,
- legitymacja studencka,
- karty płatnicze,
- wszelkie inne, z których korzystamy.
Dodatkowo należy poinformować wszelkie instytucje, które wymagają aktualnych danych personalnych, np.:
- bank (dane konta bankowego),
- ubezpieczyciela,
- firmę telekomunikacyjną / internetową
- wszelkie inne, z którymi trwa wiążąca umowa prawna.